Նոր Զելանդիայում գտնվող Ուոնգանուի գետը դարձել է առաջին գետն աշխարհում, որը մարդու իրավունքներ է ստացել, հաղորդում է Guardian պարբերականը։
Տեղաբնակ մաորի ցեղը՝ Ուոնգանուիից, որը գետին համարում է իր նախնին, 140 տարի պայքարել է՝ նրան կենդանի էակ ճանաչելու համար։
Նոր Զելանդիայի խորհրդարանի ընդունած նոր օրենքում գետին վնասելը հավասարազոր է ցեղին վնասելուն, քանի որ դրանք մեկ ամբողջություն են համարվում։ Բացի այդ, գետը երկու խնամակալ է ստացել՝ մեկը երկրի, մյուսը՝ ցեղի իշխանություններից։
Գետին մարդու իրավունքներով օժտելու դատական գործընթացը ամենաերկարն է Նոր Զելանդիայի պատմության մեջ։ Նշվում է, որ այժմ նաեւ մյուս տեղաբնիկ ցեղերը կարող են պայքարել իրենց համար սրբազան բնական օբյեկտները կենդանի էակների շարքին դասելուն համար։

Река Уонгануи в Новой Зеландии стала первой рекой в мире, которую наделили правами человека, сообщает РИА Новости со ссылкой на газету Guardian.
Местное племя маори из Уонгануи, которое считает реку  своим предком, 140 лет боролось за то, чтобы ее признали живым существом.
В новом законе, принятом парламентом Новой Зеландии, ущерб реке приравнивается к ущербу племени, поскольку они считаются единым целым. Кроме того, водный поток получил двух попечителей – одного от властей страны и другого от племени.
Судебный процесс о наделении реки правами человека стал самым длинным в истории Новой Зеландии, сообщает Guardian. Как пишет издание, теперь и другие местные племена могут потребовать приравнять священные для них природные объекты к живым существам.