Հայաստանի իշխանությունները վերջապես հետեւողական դարձան. երկրում այլեւս թուրքական լոլիկ չի վաճառվում: Մայիսի 1-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին հայտարարեց ֆերմեր Արմեն Սիմոնյանը:
Նրա խոսքով՝ գյուղատնտեսության նախարարությունն ու ՊԵԿ-ի մաքսային ծառայությունը գոնե մեկ կարեւոր քայլ արեցին. դադարել են թույլատրել առանց մաքսատուրքի թուրքական բանջարեղենի ներկրումը:
«Այսպես կկարողանանք գոնե տեղական շուկայում վաճառել այն, ինչ աճեցրել ենք: Նաեւ գումար կհավաքենք, որպեսզի ինքներս միրգ ու բանջարեղեն արտահանենք Ռուսաստան: Խորհրդային տարիներին դրանք գնացքով էին արտահանում: Այն ժամանակ չէինք մտածում՝ ինչպես վաճառել: Հիմա ստիպված ենք այդ մասին հոգալ: Թող մեզ չխեղդեն թուրքական մաքսանենգ արտադրանքով, այդ դեպքում մենք ոտքի կկանգնենք, ինքներս էլ կարտահանենք»,- նշեց Սիմոնյանը:

YEREVAN. – The authorities of Armenia finally became consistent, and Turkish tomatoes are no longer sold in the country, farmer Armen Simonyan noted at a press conference on Monday.
In his words, the Ministry of Agriculture and the Customs Service of Armenia took one major step, at least, as they stopped permitting Turkish vegetable imports without customs duty.
“Thus, we [the farmers of Armenia] will be able to sell what we grew, at least in the [Armenian] local market,” added Simonyan. “Also, we will gather money so that we ourselves export fruits and vegetables to Russia.”