ԵՄ-ն 31 մլն եվրո կհատկացնի Լատինական Ամերիկայի ու Կարիբյան ավազանի երկրներին՝ որպես հումանիտար օգնություն ու տարերային աղետներին դիմակայելու հարցում տարածաշրջանի պատրաստվածությունն ապահովելու համար։ Այս մասին հայտնել է հումանիտար օգնության ու ճգնաժամային կառավարման հարցերով եվրահանձնակատար Քրիստոս Ստիլիանիդիսը՝ Կոլումբիա իր պաշտոնական այցելության ժամանակ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
« ԵՄ հանձնառությունը աջակցել Լատինական Ամերիկայի երկրներին՝ այսօրվա դրությամբ ավելի ուժեղ է, քան երբևէ։ Կոլումբիայում մեր նոր ֆինանսական աջակցությունը երկու նպատակ է հետապնդելու՝ բազմամյա հակամարտության հումանիտար հետևանքների հաղթահարումը ու օգնության տրամադրումը՝ տարերային աղետներին դիմակայելու ու արձագանքելու հարցում տարածաշրջանի պատրաստվածության ապահովման համար»,- ասել է նա։
Ստիլիանիդիսը հանդիպել է Կոլումբիայի նախագահ Խուան Մանուել Սանտոսի հետ Բոգոտայում, որտեղ հաստատել  է ԵՄ հանձնառությունը՝ օգնել լատինաամերիկյան հանրապետությանը դեպի խաղաղություն ու բարգավաճում նրա ճանապարհին։

Европейский союз (ЕС) выделит €31 млн странам Латинской Америки и Карибского бассейна в качестве гуманитарной помощи и на проведение мер по обеспечению готовности региона к стихийным бедствиям. Об этом объявил  еврокомиссар по гуманитарной помощи и кризисному управлению Христос Стилианидис во время своего официального визита в Колумбию, передает ТАСС
«Сегодня приверженность ЕС поддерживать страны Латинской Америки как никогда сильна. В Колумбии наша новая финансовая поддержка будет преследовать две цели: преодоление гуманитарных последствий многолетнего конфликта и оказание помощи в повышении готовности и реагирования региона в ответ на стихийные бедствия», - приводятся его слова в заявлении, опубликованном на сайте Европейской комиссии.
Стилианидис встретился с президентом Колумбии Хуан Мануэль Сантосом в Боготе, где подтвердил приверженность ЕС помогать латиноамериканской республике на ее пути к миру и процветанию.