Ֆինլանդիայի ոստիկանությունը դիմում է ստացել Իսպանիայից Կատալոնիայի նախկին ղեկավար Կարլես Պուչդեմոնին հանձնելու մասին, հաղորդել է MTV-ն՝ վկայակոչելով Հետաքննությունների ազգային բյուրոն։
Նշվում է, որ ֆիննական իրավապահ մարմինները օրդերը տրամադրել են դատախազին եւ սկսել են լրացուցիչ տեղեկատվություն փոխանակել իսպանական իշխանությունների հետ։ Նշենք, որ Պուչդեմոնը մարտի 22-23-ը այցով Ֆինլանդիայում է գտնվում։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Իսպանիայի Գերագույն դատարանը Իսպանիայից հեռացած Կատալոնիայի կատավարության նախկին ղեկավար Կարլես Պուչդեմոնին եւ եւս 4 քաղաքական գործիչներին ձերբակալելու եվրոպական օրդեր է արձակել։ Գործը կապված է հոկտեմբերին Կատալոնիայում իրականացված հանրաքվեի հետ։ Պուչդեմոնը հայտարարել էր, որ մտադիր է մնալ Բրյուսելում եւ չի կարող վերադառնալ Իսպանիա, քանի որ նրան անմիջապես կձերբակալեն։
Ավելի վաղ եւս Գերագույն դատարանը Պուչդեմոնի ձերբակալության միջազգային օրդեր էր արձակել, սակայն 2017 թվականի դեկտեմբերին այն հետ էր կանչել։

Полиция Финляндии получила запрос Испании на выдачу бывшего главы Каталонии Карлеса Пучдемона. Об этом , как передает РБК сообщает финский телеканал MTV со ссылкой на Национальное бюро расследований.
Отмечается, что финские правоохранители предоставили информацию об ордере на выдачу прокурору и начали обмен дополнительной информацией с испанскими властями. Пучдемон 22 и 23 марта находился с визитом в Финляндии.
Ранее газета El Pais со ссылкой на источники сообщала, что Верховный суд Испании выдал европейский ордер на арест Пучдемона и еще четверых политиков, покинувших Испанию.
В конце октября 2017 года парламент Каталонии принял декларацию о независимости по итогам референдума. В Мадриде отказались признавать независимость региона. В конце октября Пучдемон покинул Испанию и уехал в Бельгию. В декабре Верховный суд Испании выдал международный ордер на арест Пучдемона, однако затем отозвал его. Тогда же бывший лидер Каталонии заявил, что намерен остаться в Бельгии.