Լոնդոնցիները երկինք են բաց թողել 9-մետրանոց փուչիկ՝ բրիտանական մայրաքաղաքի քաղաքապետ Սադիկ Հանի տեսքով, բողոքելով 2020 թվականին նրա վերընտրության դեմ, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Բողոքի ակցիան շաբաթ ընթանում է Լոնդոնի կենտրոնում Խորհրդարանական հրապարակում: Ակտիվիստները հանդես են գալիս Լոնդոնի քաղաքապետի վերընտրության դեմ, ինչպես նաեւ վերջին շրջանում մայրաքաղաքում աճող քարեականության:
«Մենք Սադիկ Հանին բաց ենք թողել դեղին լողազգեստով, Լոնդոնում հիմա ստեղծված իրավիճակին հանրության ուշադրությունը գրավելու համար: Ես կարծում եմ, որ նա պետք է հեռանա»,- ասել է Յեն անունով ակտիվիստներից մեկը:
Բողոքի մեկ այլ մասնակից Ջեյմսը նշել է, որ Լոնդոնի ներկայիս քաղաքապետի կառավարման օրոք հանցավորությունն աճել է, եւ այս ֆոնին ի հայտ է եկել իսլամաֆոբիան:
Բողոքի ակցիան հանդարտ է ընթանում. կարգին հետեւում են ոստիկանները եւ սեւ կոստյումներով մարդիկ: Ցուցարարների համար ելույթ է ունեցել պարային խումբ:
Քաղաքացիները քննարկում են քաղաքապետի աշխատանքը, եւ թե ինչպիսին կցանկանային տեսնել իրենց քաղաքը:
Դեղին լողազգեստը, որով հագցված է փուչիկը, ուղերձ է արգելքին, որը սահմանել էր Հանը հասարակական տրանսպորտում գովազդի տեղադրման համար: 2016 թվականին քաղաքապետը հանդես էր եկել լողազգեստով բարեկազմ աղջկա պատկերով եւ «Քո մարմինն արդյոք պատրա՞ստ է լողափային սեզոնին» գրությամբ գովազդի դեմ: Քաղաքապետի կարծիքով՝ այսպիսի գովազդը կարող էր կանանց նվաստացնել:

Лондонцы запустили в небо девятиметровый воздушный шар в виде мэра британской столицы Садика Хана, протестуя против его переизбрания в 2020 году, передает РИА Новости.
Акция протеста проходит в субботу на Парламентской площади в самом центре Лондона. Активисты выступают против переизбрания мэра Лондона, а также возросшей за последнее время криминогенности в британской столице.
«Мы запустили Садика Хана в желтом бикини, чтобы привлечь внимание общественности к ситуации, которая сейчас сложилась в Лондоне. Я считаю, что он должен уйти», — сказал один из активистов по имени Йен.
Другой участник протеста Джеймс отметил, что во время правления действующего мэра в Лондоне возросла преступность, и на этом фоне появилась исламофобия.
Акция протеста проходит спокойно: за порядком следят полицейские и люди в черных костюмах. Перед собравшимися выступила танцевальная группа.
Горожане обсуждают работу мэра и то, каким бы они хотели видеть свой город.
Желтое бикини, в которое одет «воздушный мэр», отсылает к запрету, введенному Ханом на размещение рекламы в общественном транспорте. В 2016 году мэр выступил против рекламы со стройной девушкой в бикини и надписи: «Готово ли твое тело к пляжному сезону?». По мнению градоначальника, такая реклама может унизить женщин.