Աֆղանստանի Քանդահար նահանգի հարավային հատվածում ուժեղացվել են անվտանգության միջոցառումները՝ կապված խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման հետ, որոնք մեկ շաբաթով հետաձգվել էին էլիտար թիկնապահի վրա հարձակման պատճառով, որի հետեւանքով սպանվել էին երկրի կառավարության 2 ներկայացուցիչ, այդ թվում՝ ոստիկանության ղեկավարը, փոխանցում է Associated Press-ը:
Անկախ ընտրական հանձնաժողովի ներկայացուցիչ Ազիզ Իբրահիմին գործակալությանը հայտնել է, որ ավելի քան 1000 ընտրական տեղամասերում քվեարկությունը մեկնարկել է տեղական ժամանակով առավոտյան 7-ին: Ընտրողները պետք է 111 թեկնածուներից 11 խորհրդարանականի ընտրեն:
Քանդահարի նահանգապետի ներկայացուցիչը հայտնել է, որ ուրբաթից լիակատար անվտանգություն ապահովելու համար նահանգի բոլոր հիմնական ճանապարհները փակվել են բոլոր տեսակի փոխադրամիջոցների համար: Ճանապարհները կբացվեն միայն քվեարկության ավարտից հետո՝ 16:00-ին:
Հաղորդվում է, որ Աֆղանստանում անցկացված ընտրությունների նախնական արդյունքները կհրապարակվեն նոյեմբերի կեսից ոչ շուտ:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 20-ին եւ 21-ին Աֆղանստանում ընթացող խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում շուրջ 200 հարձակման հետեւանքով զոհվել է մոտ 50 մարդ:

В южной части провинции Кандагар Афганистана усилены меры безопасности в связи с проведением парламентских выборов, которые были перенесены на неделю из-за нападения элитного телохранителя, в результате которого были убиты два представителя правительства в страны, включая главу полиции, передает Associated Press.
Как сообщил агентству представитель заместителя независимой избирательной комиссии Азиз Ибрагими, голосование стартовало в семь утра по афганскому времени в более, чем 1000 избирательных участков. Избиратели должны будут выбрать 11 парламентариев из 111 кандидатов.
Представитель губернатора Кандагара сообщил, что с пятницы с целью обеспечения полной безопасности перекрыты все основные дороги провинции для всех видов транспортных средст. Дороги будут открыты лишь после завершения голосования – в 16:00.
Сообщается, что обнародование результатов предварительных парламентских выборов в Афганистане ожидается не ранее середины ноября.
Напомним, что, как сообщалось ранее, 20 и 21 октября в ходе парламентских выборов в Афганистане в результате порядка 200 атак погибли около 50 человек.