ՀՀ տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարար Սուրեն Պապիկյանն այսօր՝ ապրիլի 23-ին, ընդունել է Շվեդիայի Թագավորության Սոդերթայլե քաղաքի քաղաքապետ Բոել Սեսիլիա Գոնդերի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազում էին քաղաքային խորհրդի անդամներ Լինդա Սյոգրենն ու Սարգիս-Հովհաննես Խաչատուրյանը։ Հանդիպումը կազմակերպվել է ՀՅԴ Հայ Դատի Եվրոպայի հանձնախմբի միջնորդությամբ։
Նախարար Պապիկյանը ողջունել է հյուրերին եւ շնորհակալություն հայտնել նրանց Շվեդիայի Թագավորության խորհրդարանի եւ Սոդերթայլեի քաղաքային խորհրդի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման գործում ունեցած անուրանալի ներդրման, ինչպես նաեւ Մեծ եղեռնի զոհերին նվիրված ամենամյա հիշատակման միջոցառումներ կազմակերպելու համար։ Հայ-շվեդական միջպետական հարաբերությունների կայուն զարգացման համատեքստում նախարարն առանցքային է համարել նաեւ երկու երկրների միջեւ միջտարածաշրջանային եւ միջհամայնքային համագործակցության օրակարգի ընդարձակումն ու գործընկերության նոր հորիզոնների ուրվագծումը։
Սոդերթայլեի քաղաքապետ Բոել Սեսիլիա Գոնդերն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար եւ նշել, որ Հայաստանում դեռեւս նախորդ տարի սկիզբ դրված համակարգային փոփոխություններն ու երկրի զարգացման միտումները հայ-շվեդական երկկողմ կապերի շարունակական զարգացման հիանալի հնարավորություն են ընձեռնում։
Սուրեն Պապիկյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել Սոդերթայլեի քաղաքային իշխանություններին կրթադաստիարակչական բնագավառներում հայ համայնքի հանդեպ ցուցաբերած առանձնահատուկ ուշադրության ու հոգատարության համար եւ ընդգծել, որ ցեղասպանությունը վերապրած ժողովրդի համար չափազանց կարեւոր է իր պատմական հիշողությանը հաղորդակցվելու, իր մայրենի լեզուն ու մշակույթն ուսումնասիրելու հնարավորություն ունենալ։

YEREVAN.- Armenia's Minister of Territorial Administration and Development Suren Papikyan received the Swedish delegation headed by Mayor of Södertälje Boel Godner; members of the city council, Linda Sjögren and Sargis-Hovhannes Khachaturyan were also included in the delegation.  The meeting was organized by the ARF Dashnaktsutyun’s Armenian Cause Committee of Europe.
Minister Papikyan welcomed the guests and expressed their gratitude to the Swedish Parliament and the City Council of Södertälje for the unforgettable contribution to the recognition and condemnation of the Armenian Genocide and the organization of annual commemoration events dedicated to the victims of the Armenian Genocide.
In the context of the sustainable development of the Armenian-Swedish interstate relations, the minister also considered the expansion of the interregional and inter-community cooperation agenda and the outline of new horizons of partnership between the two countries.
Mayor of Södertälje Boel Godner, in turn, thanked for the reception and noted that the systemic changes and development tendencies of the country which have been established in Armenia since the beginning of last year give a great opportunity for the ongoing development of the Armenian-Swedish bilateral relations.
Suren Papikyan expressed his gratitude to the local authorities for the special attention and care shown to the Armenian community in the educational field and emphasized that it is extremely important for the people who survived the genocide to study their native language and culture.