Ռուսաստանի համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ) 2020-ի երկրորդ եռամսյակում ընկել է 8,5%-ով՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, հաղորդել է «Ռոսստատ»-ը: Սա համավարակի ճգնաժամի ընթացքում տնտեսության անկման խորության առաջին գնահատականն է պետական պաշտոնական վիճակագրությունից, հայտնում է РБК-ն:
Այն, պարզվել է, ավելի լավ է, քան տնտեսական զարգացման նախարարության (մինուս 9,6%) եւ Ռուսաստանի բանկի գնահատականները (մինուս 9,5-10%): Երկրորդ եռամսյակի համար ՀՆԱ-ին տրված «Ռոսստատ» ի գնահատականը ավելի լավ է, քան սպասվում էր, ասում է Oxford Economics-ի ավագ տնտեսագետ Եվգենյա Սլեպցովան՝ ընկերությունը կանխատեսում էր երկրորդ եռամսյակում Ռուսաստանի ՀՆԱ-ի 9,8% անկում:
Առաջին եռամսյակում ՀՆԱ-ն տարեկան կտրվածքով աճել էր 1,6%-ով: 2019-ի չորրորդ եռամսյակի համեմատությամբ, ՀՆԱ-ն առաջին եռամսյակում ավելացրել է 0,27%, երկրորդ եռամսյակում, առաջինի համեմատ, տնտեսության անկման վերաբերյալ տվյալներ չկան: Ֆորմալ առումով, այսպիսով, Ռուսաստանը դեռեւս չի մտել ռեցեսիայի փուլ (տեխնիկապես սահմանվում է որպես երկու եռամսյակ անընդմեջ անկում):

Валовой внутренний продукт (ВВП) России во втором квартале 2020 года упал на 8,5% по отношению к тому же периоду годовой давности, сообщил Росстат. Это первая оценка глубины падения экономики во время пандемического кризиса от официальной госстатистики, передает РБК.
Она оказалась лучше, чем оценки Минэкономразвития (минус 9,6%) и Банка России (минус 9,5–10%). Оценка Росстата по ВВП за второй квартал лучше, чем ожидалось, говорит старший экономист Oxford Economics Евгения Слепцова: компания прогнозировала падение российского ВВП на 9,8% во втором квартале.
В первом квартале ВВП вырос на 1,6% в годовом выражении. По отношению к четвертому кварталу 2019 года ВВП в первом квартале прибавил 0,27%, данных по падению экономики за второй квартал к первому пока нет. Формально, таким образом, Россия еще не вступила в рецессию (технически определяется как снижение два квартала подряд).