«Թովմասյան» բարեգործական հիմնադրամի նախագահ Արտակ Թովմասյանը հանդիպել է Լիբանանում ՀՀ դեսպան Վահագն Աթաբեկյանի հետ ։Այս մասին հայտնում է  «Թովմասյան» հիմնադրամը։
«Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութում օգոստոսի 4-ին տեղի ունեցած խոշոր պայթյունն անդառնալի հետեւանքներ առաջացրեց տեղի բնակչության համար՝ խլելով բազմաթիվ մարդկային կյանքեր եւ անօթեւան ու առանց եկամուտի թողնելով բազմահազար տեղացիների, այդ թվում նաեւ Բեյրութում բնակվող մեր հայրենակիցներին։
«Թովմասյան» բարեգործական հիմնադրամը, անմիջապես արձագանքելով ստեղծված ծանր իրավիճակին, իր աջակցությունը ցուցաբերեց լիբանանահայությանը։
Հավաքած 120 նվիրատվության արկղերը 1 տոննա քաշով ներառում են սնունդ, հագուստ և հիմնական առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ:
Օգնությունը Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութ բեռնափոխադրվեց անձամբ «Թովմասյան» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահի՝ բարերար Արտակ Թովմասյանի կողմից։
Աջակցությունը հանձնվել է Լիբանանի վերականգնման միասնական հանձնախմբին, որը գործում է Մեծի Տանն Կիլիկիոյ Արամ Ա Կաթողիկոսի հովանու ներքո եւ ղեկավարվում է Լիբանանի հայոց թեմի առաջնորդի կողմից։ Մարմնի կազմում են լիբանանահայ համայնքի երեք հարանվանությունների ղեկավարները, երեք քաղաքական կուսակցությունների ղեկավարները եւ երեք բարեսիրական կուսակցությունների ղեկավարները։ Ստացված աջակցությունը բաշխվում է հավասարափաչ՝ առավելագույնս թիրախավորված եւ արդյունավետորեն նպատակին ծառայեցնելու համար։
Բեյրութ այցի ընթացքում Արտակ Թովմասյանը հանդիպում ունեցավ Լիբանանում ՀՀ դեսպան Վահագն Աթաբեկյանի հետ՝ ամփոփելու համար այցի եւ մատուցած աջակցության արդյունքները։ Դեսպանն իր երախտագիտության խոսքն ուղղեց բարերարին՝ հիմնադրամի կոմից ծավալվող գործունեության եւ ցուցաբերած օգնության համար։
Հանդիպման շրջանակներում քննարկվեցին նաեւ հետագա համագործակցության հեռանկարները՝ միտված աղետալի պայթյունի պատճառած հետեվանքների վերացմանը եւ Լիբանանի վերականգնմանը։
Ավելի վաղ ՝ մայիսի 2-ին, Թովմասյան հիմնադրամը մեկնարկեց «Միասին մենք կարող ենք» միջազգային բարեգործական համերգ-մարաթոն ավելի քան 120 միջազգային աստղերի մասնակցությամբ աշխարհի
4 մայրցամաքներից, որի նպատակն էր համաճարակային իրավիճակում անհրաժեշտ սարքավորումների միջոցով օգնել առողջապահական համակրգին փրկելու կյանքեր: Հիմնադրամը նախատեսում է բարեգործական միջոցառման շրջանակում հատուկ բանկային հաշիվ բացել, որի միջոցով հավաքված ողջ գումարը կօգտագործվի ՝ պայթյունի հետևանքով տուժածներին օգնելու համար: Եվս մեկ անգամ ապացուցենք, որ «միասին մենք կարող ենք»:
Ամբողջ համերգը հասանելի է Youtube- ում
«Միասին մենք կարող ենք» նախաձեռնությունը դեռ շարունակում է ընդլայնել իր սահմանները:
Դրամահավաքը, բարեգործական աճուրդը և #Twecan ֆլեշմոբը դեռ շարունակվում են»,- ասված է հիմնադրամի տարածած հաղորդագրությունում։

Сильный взрыв в столице Ливана Бейруте 4 августа привел к необратимым последствиям для местного населения, унес много жизней, оставив бездомными тысячи местных жителей, включая наших соотечественников, проживающих в Бейруте.
Благотворительный фонд Товмасян, незамедлительно отреагировав на сложившуюся ситуацию, выразил поддержку ливанским армянам.
Собрано было 120 коробок для пожертвований весом 1 тонна с продуктами, одеждой и предметами первой необходимости.
Помощь доставил в столицу Ливана Бейрут благотворитель Артак Товмасян, председатель попечительского совета фонда Товмасян.
Помощь была передана Совместной комиссии по восстановлению Ливана, которая действует под эгидой Католикоса Великого Дома Киликии Арама I и возглавляется Предстоятелем Армянской епархии Ливана. В состав организации входят лидеры трех конфессий ливанской армянской общины, лидеры трех политических партий и лидеры трех благотворительных организаций. Полученная поддержка распределяется равномерно для наиболее целенаправленного и эффективного достижения цели.
В ходе визита в Бейрут Артак Товмасян встретился с послом РА в Ливане Ваагном Атабекяном. Были подведены итоги визита и оказанной поддержки. Посол передал слова благодарности за деятельность Фонда и за огромную помощь для Общины.
В ходе встречи также обсуждались перспективы дальнейшего сотрудничества, направленного на восстановление Ливана.
Ранее, 2 мая, Фонд Товмасяна запустил международный благотворительный концерт-марафон «Вместе мы сможем» с участием более 120 мировых звезд со всего мира, чтобы помочь систему здравоохранения в борьбе с коронавирусом в условиях эпидемии. В рамках благотворительной акции фонд планирует открыть специальный банковский счет, где все собранные деньги пойдут на помощь пострадавшим от взрыва. Еще раз докажем, что «вместе мы мсожем».