Իրանն ունի անհրաժեշտ փորձ եւ ենթակառուցվածք՝ երկրի աճող պաշտպանական հնարավորություններին համապատասխան ռազմավարական զենքի համակարգեր ստեղծելու համար, հայտնում է Mehr-ը:
«Պաշտպանության նախարարությունը կարող է այժմ ստեղծել ռազմավարական զենք՝ պայմանով, որ այն կստանա խորհրդարանի գերբյուջետային կարիքների հանձնաժողովի աջակցությունը»,- ասել է բրիգադային գեներալ Ամիր Խաթամին՝ Թեհրանում պաշտպանության նախարարության նվաճումների ցուցահանդեսում խորհրդարանի անդամների հետ հանդիպման ժամանակ:
Անդրադառնալով երկրում խաղաղության եւ անվտանգության ապահովման պաշտպանության նախարարության կենսական կարեւոր դերին՝ նախարարը նշել է, որ «խորհրդարանի աջակցությունը կարող է մեծապես նպաստել այդ նպատակների իրականացմանը»: «Պաշտպանության նախարարությունը խորհրդարանի աջակցությամբ պատրաստ է նաեւ ներդրում ունենալ ոչ ռազմական տնտեսության մեջ»,- հավելել է նա:
Խաթամին ընդգծել է, որ նախարարությանը ֆինանսական աջակցությունը կարող է ճանապարհ հարթել ոլորտում ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներդրման համար եւ ամրապնդել երկրի ուժը նոր ձեւավորվող սպառնալիքների դեմ:

У Ирана есть необходимый опыт и инфраструктура для создания систем стратегического оружия в соответствии с повышением обороноспособности страны, передает Mehr.
«Министерство обороны может создавать стратегическое оружие сейчас, при условии, что оно будет поддержано парламентом сверх бюджетных потребностей», - заявил бригадный генерал Амир Хатами на встрече с членами парламента на выставке достижений министерства обороны в Тегеране.
Ссылаясь на жизненно важную роль министерства обороны в обеспечении мира и безопасности в стране от внешних угроз, министр ометил, что «поддержка парламента может во многом способствовать достижению этих целей». «Министерство обороны при содействии парламента также готово внести свой вклад в невоенную экономику», - добавил он.
Хатами подчеркнул, что финансовая поддержка министерства может проложить путь к внедрению современных технологий в этом секторе и укрепить мощь страны в отношении вновь возникающих угроз.