25 հայտարարությունից 15-ում միջնորդները նշել են Սանկտ Պետերբուրգի եւ Վիեննայի պայմանավորվածությունների կարեւորությունը: Այս մասին այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Այն հարցին, որ 2017թ. հոկտեմբերին Ժնեւում ընդունված հայտարարության մեջ չկա պայմանավորվածությունների մասին հիշատակում եւ ինչով է դա պայմանավորված, նախկին նախագահը պատասխանել է, որ հարցը դուրս է ասուլիսի թեմայից:
«Կասեմ մի բան՝ մի՞թե պարզ չէ, որ Ադրբեջանը չէր կարող կատարել այդ պայմանավորվածությունը: Սակայն մյուս կողմից ակնհայտ է, որ Սանկտ Պետերբուրգում եւ Վիեննայում պայմանավորվածություններից հետո համանախագահները 25 հայտարարություն արեցին, որոնցից 15-ում նշված են պայմանավորվածությունները: Վերջին հայտարարությունն արվել է 2018թ. փետրվարին: Սակայն չեմ խորանա, քանի որ այդ թեման շատ կարեւոր է, եւ հետագայում մանրամասն կանդրադառնամ այդ հարցին»,-հայտարարել է Սերժ Սարգսյանը:

В 15 из 25 заявлений, последовавших после венских и санкт-петербургских договоренностей, сопредседатели Минской группы ОБСЕ указали их важность. Об этом заявил третий президент Армении Серж Саргсян 19 августа на пресс-конференции.
На вопрос о том, что упоминания договоренностей нет в принятом в Женеве в октябре 2017 г заявлении и чем это обусловлено, бывший президент отметил, что вопрос уводит от темы пресс-конференции. «Чтобы плавно не перейти на нее, скажу лишь одно.
Разве не ясно, что Азербайджане не мог с удовольствием выполнить эту договоренность? Но с другой стороны очевидно, что после договоренности в Вене и Санкт-Петербурге сопредседатели сделали, если память мне не изменяет, 25 заявлений, из которых в 15 указали договоренность. Последнее заявление было в феврале 2018 г. Но не будем углубляться, потому что тема очень важна, и я в будущем подробно коснусь вопроса», - заявил Серж Саргсян.