ԱՄՆ-ն կասեցրել է Հոնկոնգի հետ արտահանձնման մասին պայմանագիրը․ Չինաստանի կողմից Հոնկոնգի ազգային անվտանգության մասին օրենքի ընդունումից հետո սա Պեկինի վրա ճնշում գործադրելու վերջին քայլն է, հայտնում է BBC-ն։
Սա ԱՄՆ-ի եւ Հոնկոնգի միջեւ կասեցված երկկողմ պայմանագրերից միայն մեկն է։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հուլիսին կասեցրել էր նաեւ արտոնյալ առեւտրի եւ Հոնկոնգի դիվանագիտական կարգավիճակի մասին պայմանագրերի գործողությունը։
Չինաստանն առայժմ չի մեկնաբանել պայմանագրերի վերջին կասեցումները։
ԱՄՆ Պետքարտուղարության մամուլի քարտուղար Մորգան Օրթագուսի հայտարարության համաձայն՝ կասեցված պայմանագրերը վերաբերում են փախստական հանցագործներին հանձնելուն, դատապարտված անձանց փոխանցելուն, ինչպես նաեւ նավերի միջազգային շահագործումից ստացվող եկամուտներին։
Ավելի վաղ Հոնկոնգի հետ արտահանձնման մասին պայմանագրերը կասեցրել էին նաեւ Մեծ Բրիտանիան, Գերմանիան եւ Ավստրալիան։

The US has halted its extradition treaty with Hong Kong, the latest move to pressure Beijing after it imposed a controversial national security law on the former British territory, BBC News reported.
It is one of three bilateral treaties suspended on Wednesday.
In July, President Donald Trump also ended Hong Kong's preferential trade and diplomatic status with the US.
China has not yet commented on the latest suspensions.
The latest measures cover "the surrender of fugitive offenders, the transfer of sentenced persons and reciprocal tax exemptions on income derived from the international operation of ships," US State Department spokeswoman Morgan Ortagus said in a statement.
Other nations, such as the UK, Germany, and Australia have also suspended extradition treaties in recent weeks.