Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարության նոր պահանջների կապակցությամբ լուրջ խնդիր կդառնա սահմանափակ հնարավորություններով երեխաների խնամակալների դպրոցներ մտնելու եւ ուսումնական հաստատությունում նրանց ուղեկցելու արգելքը։ Այս մասին օգոստոսի 21-ին Մարդու իրավունքների պաշտպանին առընթեր հաշմանդամների իրավունքների պաշտպանության հանրային խորհրդի նիստում ասաց «Սատար» ՀԿ նախագահ Հունան Հունանյանը։
«Դրանից բացի, չափազանց դժվար կլինի աուտիզմով տառապող երեխաներին սովորեցնել ինքնուրույն դիմակներ կրել»,- հավելեց նա։
Հայաստանի օմբուդսմեն Արման Թաթոյանը նշեց սահմանափակ հնարավորություններով երեխաների կրթության իրավունքի ապահովման հետ կապված համակարգային հարցերի լուծման անհրաժեշտությունը, մասնավորապես՝ չափազանց կարեւոր է աշխատել գոյություն ունեցող հարցերի օրենսդրական կարգավորման ուղղությամբ։
«Դրա հետ մեկտեղ անհրաժեշտ է լուծել կոնկրետ խնդիրներ, այդ թվում կրթական հաստատությունների տեխնիկական հագեցվածության, ինչպես նաեւ մասնագետների անբավարարության հարցերը»,- պարզաբանեց Թաթոյանը։
Նա շեշտեց նաեւ գիտելիքների ու տեղեկությունների պակասը լրացնելու կարեւորությունը, քանի որ, ինչպես նշեց օմբուդսմենը, սա հաճախ դառնում է սահմանափակ հնարավորություններով երեխաների հանդեպ խտրական եւ կարծրատիպային վերաբերմունքի պատճառ, այդ թվում՝ ծնողների եւ մանկավարժների կողմից։
Օմբուդսմենի աշխատակազմի հաշմանդամների իրավունքների պաշտպանության բաժնի պետ Մոնիկա Սարգսյանն իր հերթին հավելեց, որ համավարակի պայմաններում հեռավար ուսուցման պայմաններում նաեւ խնդիր է գրանցվել՝ կապված անհրաժեշտ ծրագրերի բացակայության հետ, որոնք սահմանափակ հնարավորություններով երեխաներին թույլ կտային ուսումնական գործընթացին մասնակցել առանց ծնողների օգնության։
«Կարեւոր է աշխատել այս հարցերի լուծման ուղղությամբ»,- պարզաբանեց նա։
«Հույսի կամուրջ» ՀԿ նախագահ Սուսաննա Թադեւոսյանը շեշտեց մանկավարժների առկայության կարեւորությունը, որոնք սահմանափակ հնարավորություններով երեխաներին կպատրաստեին ինքնուրույն կյանքի։
«Առաջին հերթին անհրաժեշտ է փոխել այսպիսի երեխաների հետ աշխատանքի հանդեպ վերաբերմունքն եւ մոտեցումները։ Եթե խոսքը հեռավար ուսուցման մասին է, ապա անհրաժեշտ է սահմանափակ հնարավորություններով երեխաների եւ ուսուցիչների համար ապահովել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հասանելիությունը»,- ամփոփեց նա։

Серьезной проблемой в связи с новыми требованиями Министерства образования, науки, культуры и спорта станет запрет опекунам входить в школы и сопровождать детей с ограниченными возможностями в учебном заведении. Об этом на заседании общественного совет по защите прав инвалидов при Защитнике прав человека 21 августа заявил председатель НПО «Сатар» Унан Унанян.
«Кроме того, крайне сложно будет научить детей, страдающих аутизмом, самостоятельно носить маски», - добавил он.
Омбудсмен Армении Арман Татоян отметил необходимость решения системных вопросов в связи с обеспечением права детей с ограниченными возможностями на образование, в частности, крайне важно работать в направлении законодательного регулирования существующих вопросов.
«Вместе с тем нужно решать конкретные проблемы, в том числе вопросы технической оснащенности образовательных учреждений, а также недостатка специалистов», - пояснил Татоян.
Он подчеркнул также важность восполнения недостатка знаний и информации, поскольку, как заметил омбудсмен, это часто становится причиной дискриминационного и стереотипного отношения к детям с ограниченными возможностями, в том числе со стороны родителей и педагогов.
Начальник отдела защиты прав инвалидов аппарата омбудсмена Моника Саркисян, в свою очередь, добавила, что в период эпидемии в условиях дистанционного обучения зафиксирована также проблема в связи с отсутствием необходимых программ, которые позволили бы детям с ограниченными возможностями участвовать в учебном процессе без помощи родителей.
«Важно работать в направлении решения этих вопросов», - пояснила она.
Председатель ОО «Мост надежды» Сусанна Тадевосян подчеркнула важность наличия педагогов, которые готовили бы детей с ограниченными возможностями к самостоятельной жизни.
«В первую очередь, необходимо менять отношение и подходы работы с такими детьми. Если речь идет о дистанционном обучении, то необходимо обеспечивать доступность информационных технологий для детей с ограниченными возможностями и учителей», - заключила она.