Թուրքիայում մահացել է փաստաբանը, ով 238 օր հացադուլ էր անում՝ հուսալով հասնել արդար դատաքննության, հայտնում է Reuters-ը:
Էբրու Տիմտիկը դատապարտվել էր 13 տարվա ազատազրկման՝ ահաբեկչական կազմակերպությանը անդամակցության մեղադրանքով: Նա եւ նրա գործընկեր Այթաջ Ունսալը հացադուլը սկսել էին ապրիլին, որպեսզի «ուժեղացնեին իրենց պահանջները Թուրքիայում արդար դատաքննության եւ արդարադատության իրականացման համար»: Նրանք հայտարարել էին, որ «կշարունակեն հացադուլը, նույնիսկ եթե դա իրենց մահվան հանգեցնի»:
Դատավճռի հետ կապված նրանց 2019թ․ մարտ ամսվա բողոքարկումը մերժվել էր հոկտեմբերին, իսկ Թուրքիայի Գերագույն դատարանում եւս մեկ բողոքարկում է դիտարկվում:

В Турции скончалась адвокат, голодавшая 238 дня, в надежде добиться справедливого судебного разбирательства, передает Reuters.
Эбру Тимтик была приговорена к 13 годам по обвинению в членстве в террористической организации. Она и ее коллега его коллега Айтадж Унсал начали голодовку в апреле, «чтобы усилить свои требования о справедливом судебном разбирательстве и отправлении правосудия в Турции». Они заявили, что будут «продолжать голодовку, даже если она приведет к их смерти».
Их апелляция в связи с приговором, вынесенном в марте 2019 года, была отклонена в октябре, и еще одна апелляция в Верховном суде Турции находится на рассмотрении.