Թուրքիայում մահացել է փաստաբանը, ով 238 օր հացադուլ էր անում՝ հուսալով հասնել արդար դատաքննության, հայտնում է Reuters-ը:
Էբրու Տիմտիկը դատապարտվել էր 13 տարվա ազատազրկման՝ ահաբեկչական կազմակերպությանը անդամակցության մեղադրանքով: Նա եւ նրա գործընկեր Այթաջ Ունսալը հացադուլը սկսել էին ապրիլին, որպեսզի «ուժեղացնեին իրենց պահանջները Թուրքիայում արդար դատաքննության եւ արդարադատության իրականացման համար»: Նրանք հայտարարել էին, որ «կշարունակեն հացադուլը, նույնիսկ եթե դա իրենց մահվան հանգեցնի»:
Դատավճռի հետ կապված նրանց 2019թ․ մարտ ամսվա բողոքարկումը մերժվել էր հոկտեմբերին, իսկ Թուրքիայի Գերագույն դատարանում եւս մեկ բողոքարկում է դիտարկվում:

A Turkish lawyer who was on hunger strike for 238 days following her conviction last year for membership in a terrorist organization died on Thursday in an Istanbul hospital, according to her law firm, Reuters reports.
International lawyers rights groups said that Timtik, sentenced to more than 13 years in prison, and colleague Aytac Unsal began fasting in April “to strengthen their demand for fair trials and the administration of justice in Turkey.”
An appeal to the March 2019 verdict was rejected in October and a further appeal before Turkey’s Supreme Court is pending, the statement said.