«Ժողովուրդ» թերթը գրում է․ «Երեկ Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցությունը կրկին հավաքվել եւ նիստ է արել, սակայն Սահմանադրական դատարանի անդամների ընտրության շուրջ կրքերը չեն հանդարտվում: Նախ նշենք՝ Սահմանադրական դատարանի անդամների ընտրության օրը հայտնի է:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ Սահմանադրական դատարանի երեք անդամների ընտրությունը կկայանա հենց սեպտեմբերի 14-ին՝ Ազգային ժողովի աշնանային նստաշրջանի մեկնարկի առաջին օրը: Ընդ որում, երեք անդամների ընտրության հարցը քննարկվելու է նիստի ամենասկզբում, եւ քվեարկությունն էլ կկատարվի նույն օրը:
Ինչպես հայտնի է, մինչեւ այժմ բուռն քննարկումներ էին ընթանում հատկապես Սահմանադրական դատարանի անդամի թեկնածու, Վճռաբեկ դատարանի նախագահ Երվանդ Խունդկարյանի թեկնածության շուրջ, ում մասին Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը բացասական եզրակացություն էր տվել:
Եվ, ահա, «Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ նրա մասով քննարկումները երեկ կրկին թեժ են եղել, եւ խմբակցությունը վերջնական որոշում այդպես էլ չի կայացրել. չի բացառվում, որ կոնկրետ այս թեկնածուի մասով ազատ քվեարկություն տեղի ունենա: Իսկ, ահա, նախագահի կողմից առաջադրված Արթուր Վաղարշյանի թեկնածությունն «Իմ քայլ»-ի համար ի սկզբանե էր տարօրինակ եղել, եւ երեկ որոշում է կայացվել դեմ քվեարկել նրան, եւ չնայած կառավարության կողմից առաջադրված թեկնածու Էդգար Շաթիրյանի հարցը խորհրդարան հասավ միայն երկրորդ փորձից հետո, սակայն նրա հանդեպ դրական տրամադրվածություն է առկա, եւ նա միանշանակ կընտրվի այդ պաշտոնում:
Հավելենք, որ «Աժ կանոնակարգ» օրենքի 141-րդ հոդվածի համաձայն՝ Սահմանադրական դատարանի դատավորն ընտրվում է գաղտնի քվեարկությամբ, պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք հինգերորդով: 132 պատգամավոր ունեցող այս խորհրդարանի պարագայում այդ թիվը 79 է կազմում: Այսինքն՝ այդքան պատգամավոր պետք է կողմ լինի թեկնածուին, որպեսզի նա դառնա Սահմանադրական դատարանի դատավոր: Այս պահին միանշանակ է, որ երեք թեկնածուներից ընտրվելու է Էդգար Շաթիրյանը»:

Вчера парламентская фракция блока «Мой шаг» снова собралась и провела заседание, но страсти по поводу выборов членов Конституционного суда не утихают. Об этом пишет «Жоховурд».
«Прежде всего отметим, что уже известен день выборов членов КС. Как стало нам известно, выборы трех членов КС состоятся 14 сентября, в первый день начала осенней сессии НС. Причем данный вопрос будет обсужден в самом начале заседания, и голосование состоится в тот же день.
Как известно, до сих пор особо бурные обсуждения проходят вокруг кандидатуры в члены КС, председателя Кассационного суда Ерванда Хундкаряна, о котором Комиссия по предотвращению коррупции дала отрицательное заключение. Согласно нашей информации, и вчера обсуждения по части Хундкаряна вновь были жаркими, и фракция так и не вынесла окончательного решения. Не исключается, что по части конкретно этой кандидатуры может состояться свободное голосование.
А вот кандидатура Артура Вагаршяна, выдвинутая президентом, изначально была странной для «Моего шага», и вчера было принято решение о голосовании против него. И хотя вопрос о выдвинутом Правительством кандидате Эдгаре Шатиряне дошел до парламента только после второй попытки, однако настрой в его отношении положительный, и он однозначно будет избран на эту должность.
Добавим, что, согласно статье 141 закона «Регламент НС», судья КС избирается тайным голосованием, не менее чем тремя пятыми от общего числа голосов депутатов. В случае данного парламента со 132 депутатами это число составляет 79. На данный момент однозначно то, что из трех кандидатов будет избран Эдгар Шатирян», - отмечает издание.