Ինդոնեզիայի իշխանությունները 8 մարդու, որոնք խախտել էին դիմակ կրելու մասին օրենքը, ստիպել են գերեզմաններ փորել COVID-19-ի զոհերի համար։
Արեւելյան Ճավա նահանգի իշխանությունները տեղական գերեզմանոցում աշխատանքով են պատժել խախտողներին՝ հուսալով մյուսներին հետ պահել դիմակ կրելու համազգային կանոնը անտեսելուց, հայտնում է Jakarta Post-ը։
«Այս պահին ունենք միայն երեք հասանելի գերեզմանափոր, ուստի մտածեցի, որ կարող եմ այդ մարդկանց ստիպել աշխատել նրանց հետ»,- տեղական լրատվամիջոցներին ասել է քաղաքական գործիչ Սույոնոն։ «Հուսով եմ, որ սա կունենա զսպող արդյունք»,- հավելել է նա։
Պարբերականը հայտնում է, որ կանոնները խախտեղներից ոչ մեկին չեն ստիպել դիակներին ձեռք տալ։ Դա կարող են անել միայն առողջապահության աշխատակիցները, որոնք կրում են անհատական պաշտպանության միջոցներ, որպեսզի սահմանափակեն ազդեցության վտանգը։
Ջոն Հոփքինսի համալսարանի վերջին տվյալներով՝ Ինդոնեզիայում դիտվում է վարակումների աճ, որոնց թիվն անցել է 221 հազարից։

Власти Индонезии заставили восемь человек, нарушившим закон о ношении маски, вырыть могилы для жертв COVID-19.
Как сообщает Jakarta Post, власти провинции Восточная Ява наказали нарушителей трудом на местном кладбище в надежде удержать других от игнорирования общенационального правила по ношению маски.
«На данный момент есть только три доступных могильщика, поэтому я подумал, что могу заставить этих людей поработать с ними», - сказал политик Суйоно местным СМИ. «Надеюсь, это может создать сдерживающий эффект», - добавил он.
Как сообщает издание, никого из нарушителей правил не заставляли трогать трупы. Только местные работники здравоохранения, носящие средства индивидуальной защиты, могут делать это, чтобы ограничить риск воздействия.
Согласно последним данным Университета Джона Хопкинса, в Индонезии наблюдается рост инфекций, число которых превысило 221 000 случаев.