Ըստ ՄԱԿ-ի ներկայացրած նոր զեկույցի, մոտ 29 միլիոն կանայք եւ աղջիկներ այսօր ստրկության զոհ են, հաղորդում է Associated Press-ը:
Ստրկության դեմ պայքարի Walk Free կազմակերպության համահիմնադիր Գրեյս Ֆորեսթի հայտարարության համաձայն, սա նշանակում է, որ յուրաքանչյուր 130-րդ կինը եւ աղջիկը մեր օրերում ստրկության զոհ է դառնում, եւ այս թիվն ավելի մեծ է, քան Ավստրալիայի բնակչությունը:
Նրա խոսքով՝ ինքն այս եզրակացությանը հանգել է հիմնվելով Walk Free-ի, Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության եւ Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության կատարած ուսումնասիրությունների վրա, որոնք ՄԱԿ-ի գործակալություններ են:
Ընդ որում, ըստ Ֆորեսթի, ժամանակակից ստրկության դեմքը արմատապես փոխվել է:
Նրա բնորոշմամբ՝ ստրկություն մեր օրերում կարող է համարվել նաեւ ազատության սիստեմատիկ սահմանափակումը, որի դեպքում մեկ անձը շահագործվում է մյուսի կողմից՝ անձնական կամ ֆինանսական նպատակներով:
Զեկույցի համաձայն, կանայք կազմում են սեռական շահագործման զոհերի 99%-ը, հարկադիր ամուսնության բոլոր զոհերի 84%-ը եւ հարկադիր աշխատանքի բոլոր զոհերի 58%-ը:
Ֆորեսթը նաեւ հայտարարել է, որ Walk Free-ն եւ ՄԱԿ-ի «Յուրաքանչյուր կին յուրաքանչյուր երեխա» ծրագիրը սկսում են համաշխարհային արշավ ընդդեմ ժամանակակից ստրկության:
Արշավի շրջանակներում քարոզվում է հրաժարում երեխաների եւ հարկադիր ամուսնություններից, որոնք մինչ օրս աշխարհի 136 երկրներում քրեականացված չեն:

Согласно новому докладу, представленному ООН, в наши дни около 29 млн. женщин и девушек являются жертвами рабства, передает Associated Press.
Согласно заявлению сооснователя организации по борьбе с рабством Walk Free Грейс Форрест, это означает, что каждая 130-я женщина и девушка в наши дни становится жертвой рабства, и эта цифра выше населения Австралии.
По ее словам, она пришла к этому выводу, основываясь на исследованиях, сделанных организацией Walk Free, Международной организацией труда и Международной организацией по миграции, которые являются агентствами ООН.
При этом по словам Форрест, радикально изменилось лицо современного рабства.
По ее определению, рабством в наши дни может также считаться систематическое ограничение свободы, при котором одно лицо эксплуатируется другим в личных или финансовых целях.
Согласно докладу, женщины составляют 99% жертв сексуальной эксплуатации, 84% всех жертв насильственного брака и 58% всех жертв насильственного труда.
Форрест также сообщила, что организация Walk Free и программа ООН Каждая женщина Каждый ребенок запускают глобальную кампанию по борьбе с современным рабством.
В рамках кампании пропагандируется отказ от детских и насильственных браках, которые до сих пор не криминализированы в 136 странах мира.