Վրաստանի եկամուտների ծառայությունը պաշտոնապես հերքել է ադրբեջանական լրատվամիջոցի տարածած այն ապատեղեկատվությունը, թե «Կազբեգի» մաքսային անցակետում կանխվել է Հայաստանի ուղղությամբ ռազմական բեռի տեղափոխումը: Այս մասին հայտարարություն է տարածել Վրաստանում ՀՀ դեսպանությունը։
Վրաստանի եկամուտների ծառայության հայտարարությունում, մասնավորապես, ասվում է.
«Դեպի Հայաստան ուղեւորվող բեռնատարի մաքսային վերահսկողության ընթացքում որեւէ ռազմական նշանակության բեռի հայտնաբերման փաստ չի արձանագրվել։
Այսօր լրատվամիջոցներից մեկը ապատեղեկատվություն է տարածել, իբրեւ թե, «Կազբեգի» մաքսային անցակետում կանխվել է Հայաստանի ուղղությամբ ռազմական բեռի տեղափոխումը:
Ֆինանսների նախարարության եկամուտների ծառայությունը տեղեկացնում է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունից «Կազբեգի» մաքսային անցակետ մուտք է գործել այլ երկրի քաղաքացու կողմից վարած՝ միջազգային բեռնափոխադրումներ իրականացնող բեռնատարը:
Մաքսային ծառայողների կողմից ռիսկի գնահատման եւ վերլուծության հիման վրա, որոշակի չափանիշներից ելնելով, տվյալ տարանցիկ բեռը ենթարկվել է մաքսային վերահսկողության համապատասխան ընթացակարգերի:
Ընդ որում, հետագա մաքսային վերահսկողության շրջանակներում, ապրանքի փաստաթղթերի, կամերային ստուգման եւ ապրանքի վիզուալ զննության արդյունքում որեւէ ռազմական նշանակության բեռ չի հայտնաբերվել, եւ, համապատասխանաբար, օրինախախտման դեպք տեղի չի ունեցել:
Նշված փոխադրամիջոցի կողմից Վրաստանի մաքսային սահմանի հատումը հաստատվել է, եւ այն շարունակել է շարժվել դեպի հաջորդ նպատակակետը»։

The Georgian Revenue Service has officially denied the disinformation spread by the Azerbaijani media that, allegedly, a transfer of military cargo to Armenia was prevented at the Kazbegi customs checkpoint. Armenia’s Embassy in Georgia issued a statement about this. Saturday’s statement of the Georgian Revenue Service, in particular, reads:
′′No military cargo was detected during customs control of a truck traveling to Armenia.
Today one of the media spread misinformation as if the transfer of military cargo towards Armenia was prevented at Kazbegi customs crossing.
The Finance Ministry's Revenue Service informs that a truck—driven by a citizen of another country—carrying out international cargo entered the Kazbegi customs checkpoint from the Russian Federation.
Based on risk assessment and analysis by customs officials, due to certain standards, the given transit cargo has been subjected to appropriate customs control procedures. Meanwhile, no military burden has been found as a result of further customs control, product documents, camera inspection and visual inspection of the goods, and accordingly, no violations occurred.
Meanwhile, no military cargo has been found as a result of further customs control, product documents, camera inspection and visual inspection of the goods, and accordingly, no violations occurred.
The crossing of the Georgian customs border by the mentioned vehicle has been approved, and it has continued to move towards the next destination.