Անհրաժեշտ է վերիֆիկացիոն մեխանիզմներ մշակել` հրադադարի ռեժիմի պահպանումը վերահսկելու համար: Այս մասին հայտարարել է Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ Մոսկվայում կայացած համատեղ ասուլիսին:
Պատասխանելով այդ մեխանիզմների մասին հարցին` նախարարը նախընտրեց այս փուլում զերծ մնալ մանրամասներից, քանի որ խորհրդակցություններ են ընթանում: Ընդ որում, նա հիշեցրեց, որ, ինչպես հետեւում է անցյալ շաբաթվա վերջին Մոսկվայում ընդունված համատեղ եռակողմ հայտարարությունից, առաջին քայլը ռազմական գործողությունների դադարեցումն է:
Մեկնաբանելով Հայաստանին եւ Արցախին առաջադրված մեղադրանքները` նախարարը հիշեցրեց, որ հենց հայկական կողմն է պահանջում վերիֆիկացման մեխանիզմների ներդնել, իսկ Ադրբեջանը, հակառակը, հրաժարվում է: «Ուստի ունենք այն, ինչ ունենք: Ես չեմ կարող ընդունել հայկական կողմին առաջադրված մեղադրանքները»,- շեշտեց արտգործնախարարը:

Необходимо выработать верификационные механизмы, которые позволят контролировать соблюдение режима прекращения огня. Об этом заявил глава МИД Армении Зограб Мнацаканян на совместной пресс-конференции с главой МИД РФ Сергеем Лавровым в Москве.
Отвечая на вопрос об указанных механизмах, министр предпочел на данном этапе воздержаться от деталей, поскольку идут консультации. Одновременно он напомнил, что, как это следует из принятого в Москве в конце прошлой недели совместного трехстороннего заявления,  первый шаг прекращение военных действий.
Комментируя обвинения в адрес Армении и Арцаха, министр напомнил, что именно армянская сторона требует внедрить верификационные механизмы, а Азербайджан, напротив, отказывается. «Поэтому имеем то, что имеем. Я не могу принять обвинения в адрес армянской стороны», - подчеркнул глава МИД.