Ամերիկացի ութ միլիարդատերեր եւ մեծահարուստ մարդկանց կանայք ավելի քան 1 մլն դոլար են նվիրաբերել «Լինքոլնի նախագիծ» կոչվող հատուկ կոմիտեին՝ կանխելու համար նոյեմբերին անցկացվելիք ընտրություններում ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում երկրորդ ժամկետում հանրապետական Դոնալդ Թրամփի վերընտրվելը։ Այս մասին հայտնել է Forbes ամսագիրը։
Պարբերականի տեղեկություններով՝ այս տարի «Լինքոլնի նախագծին» մասնակցող միլիարդատերերի թիվը մեծացել է՝ հասնելով 15-ի։ Վերջին շրջանում նրանց շարքերը համալրել է 8 մարդ։ Կոմիտեն ամենախոշոր գումարը ստացել է նավթային մագնատ եւ արդյունաբերող Փոլ Գեթիի (1892-1976) ժառանգից։ Գորդոն Գեթին Թրամփի պարտության համար նվիրաբերել է 1 մլն դոլար։
Մյուս դոնորներն են՝ Hyatt Hotels հյուրանոցների ցանցի կայսրության ժառանգ Ջոն Փրիթցքերը (100 հազար դոլար), համակարգիչների եւ գաջեթների ուղիղ վաճառքով հարստացած ձեռներեց Մայքլ Կրասնին (10 հազար դոլար), Cargill պարենային ընկերության ժառանգ Գվենդոլին Սոնթեյմ Մեյերը (10 հազար դոլար), ներդրող Ռոբերտ Զիֆը (10 հազար դոլար) եւ հեջ ֆոնդերի կառավարիչ Ջոզեֆ Էդելմանը (2 հազար դոլար)։
«Լինքոլնի նախագիծը» հիմնադրվել է 2019 թվականի վերջին եւ համաձայն չէ ԱՄՆ ընդդիմադիր Դեմոկրատական կուսակցության քաղաքական համոզմունքներին։ Ըստ Forbes-ի հրապարակման՝ կոմիտեն միայն այս տարի ներգրավել է 58 մլն դոլար։ Հուլիսից ներառյալ սեպտեմբեր ստացվել է 39,4 մլն դոլար, այս նվիրատվությունների 3 տոկոսը կատարել են միլիարդատերերը։
Նոյեմբերի 3-ին ԱՄՆ-ում անցկացվելու են հերթական համընդհանուր ընտրությունները։ Ընտրվելու են երկրի նախագահը եւ փոխնախագահը, Ներկայացուցիչների պալատի 435 անդամներ եւ Սենատի մեկ երրորդ մասը, 13 նահանգապետներ։ Պետության ղեկավարի պաշտոնի համար պայքարում են հանրապետական Դոնալդ Թրամփը, որն առաջադրվել է երկրորդ ժամկետի համար, դեմոկրատ, ԱՄՆ նախկին փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդենը։ Երդմնակալությունը տեղի է ունենալու 2021 թվականի հունվարի 20-ին։

Восемь американских миллиардеров и жен состоятельных людей пожертвовали более $1 млн специальному комитету под названием «Проект Линкольна» для предотвращения переизбрания республиканца Дональда Трампа президентом США на второй срок на выборах в ноябре. Об этом сообщил журнал Forbes.
По его данным, число миллиардеров-участников «Проекта Линкольна» в этом году увеличилось до 15 человек. В последнее время в их число вошли восемь человек. Самая крупная сумма в комитет поступила от наследника нефтяного магната и промышленника Пола Гетти (1892-1976). Гордон Гетти пожертвовал на поражение Трампа $1 млн.
Другими донорами названы наследник империи сети отелей Hyatt Hotels Джон Притцкер ($100 тыс.), разбогатевший на прямых продажах компьютеров и гаджетов предприниматель Майкл Красный ($10 тыс.), наследница продовольственной компании Cargill Гвендолин Сонтейм Мейер ($10 тыс.), инвестор Роберт Зифф ($10 тыс.) и управляющий хедж-фондов Джозеф Эделман ($2 тыс.).
«Проект Линкольна» был основан в конце 2019 года и не разделяет политические убеждения оппозиционной Демократической партии США. Согласно публикации Forbes, комитет привлек $58 млн только в этом году. С июля по сентябрь включительно поступило $39,4 млн, 3% этих пожертвований сделали миллиардеры.
3 ноября в США пройдут очередные всеобщие выборы. На них будут избираться президент и вице-президент, все 435 членов Палаты представителей и треть Сената Конгресса, губернаторы 13 штатов и территорий. Борьбу за пост главы государства от республиканцев ведет Трамп, баллотирующийся на второй срок, от демократов - бывший вице-президент США Джозеф Байден. Инаугурация пройдет 20 января 2021 года.