Կազմակերպություններին եւ ֆիզիկական անձանց կթույլատրվի ԵԱՏՄ անդամ երկրներից ապրանքներ ներմուծել Հայաստան` առանց որեւէ հարկային եւ մաքսային պարտավորությունների եւ դրանք որպես նվեր փոխանցել պետական ​​մարմիններին, որոնք արդեն որոշվել են օրենքով: Այս մասին հոկտեմբերի 28-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Հայաստանի ֆինանսների փոխնախարար Արման Պողոսյանը` ներկայացնելով Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին վերջերս ընդունված օրենքը:
Նա շեշտեց, որ այս դեպքում խոսքը ներմուծվող ապրանքներն ավելացված արժեքի հարկից, ակցիզային հարկից եւ բնապահպանական հարկից ազատելու մասին է:
Ֆինանսների փոխնախարարը հայտնեց նաեւ, որ կառավարությունը շուտով կորոշի այն ապրանքների ցանկը, որոնց դեպքում կգործեն նախատեսված արտոնյալ պայմանները: Սակայն  նախագծի անցումային դրույթներում նշվում է, որ մինչ ցանկի վերջնական սահմանումը եւ հաստատումն արտոնյալ կանոնները եւ պայմանները կտարածվեն բոլոր տեսակի ապրանքների վրա:

Организациям и физическим лицам позволят ввозить в Армению товары из государств-членов ЕАЭС без каких-либо налоговых и таможенных обязательств, и передавать их в дар органам государственного управления, которые уже определены законом. Об этом на встрече с журналистами заявил 28 октября заместитель министра финансов Армении Арман Погосян, представляя недавно принятый закон о внесении поправок в Налоговый кодекс.
Он неоднократно подчеркнул, что в данном случае речь идет об освобождении импортируемых товаров от налога на добавленную стоимость, от акцизного налога, и от экологического налога.
Заместитель министра финансов сообщил также, что Правительство скоро определит список товаров, к которым будут применяться предусмотренные льготные условия. Однако в переходных положениях проекта указано, что до того момента, как список будет окончательно установлен и утвержден, льготные правила и условия будут применяться ко всем видам товаров.