Հայաստանում կտրոնների քանակն էլեկտրոնային վճարային ծառայությունների ոլորտում տարեկան աճում է 40-50 տոկոսով: Այս մասին փետրվարի 2-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ Պետական եկամուտների կոմիտեի (ՊԵԿ) փոխնախագահ Աշոտ Մուրադյանը:
Նրա խոսքով` առցանց առեւտրի ոլորտում 2020 թվականից նույնպես էլեկտրոնային դրամարկղային կտրոններ են ներդրվել: Նա պարզաբանեց, որ հարցվածների 70 տոկոսը ցանկանում է, որպեսզի հարկային եւ մաքսային բոլոր օպերացիաների իրականացման համար բջջային հավելվածներ ներդրվեն, եւ այդ ուղղությամբ արդեն հայեցակարգ է մշակվում: «Մենք հարկային եւ մաքսային կառավարման համակարգերում էլեկտրոնային վճարման համակարգ ենք ներդրել ֆիզիկական շփումները նվազեցնելու համար: Դա հատկապես կարեւոր է համավարակի ժամանակ: Բացի այդ, լիզինգի ընդունման եւ հանձնման էլեկտրոնային փաստաթուղթ է ստեղծվել: Մենք մի ծրագիր ենք նախաձեռնել, որը թույլ կտա քաղաքացիներին ընդհանրապես բանկեր, ՊԵԿ կամ Ֆինանսների նախարարություն չայցելե: Ամսվա վերջին սերվերները ծանրաբեռնվում են, եւ ՊԵԿ-ը բազմաթիվ բողոքներ է ստանում այդ կապակցությամբ: Դա պայմանավորված է նրանով, որ հարկային հաշվետվությունների 80 տոկոսը ստացվում է մինչեւ ամսի 20-ը: Օրինակ, 2021 թվականի հունվարի 18-ին, 19-ին եւ 20-ին մեր համակարգն օրական 1 միլիոն հարցում էր ստանում: Հաշվի առնելով այդպիսի ծանրաբեռնվածությունը` մենք մտադիր ենք կատարելագործել այս համակարգը»,- ասաց Մուրադյանը:
Նա հավելեց, որ աշխատանքներ են տարվում նաեւ արհեստական բանականության ներդրման միջոցով վերլուծական աշխատանքների արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ, ինչը թույլ կտա ավելի մեծ վերահսկողություն իրականացնել եւ ավելի հասցեական ստուգում կատարել: Այս բոլոր որոշումներն օգնության եկան հենց համավարակի ֆոնին, երբ կառավարության ծրագրերի շրջանակներում էլեկտրոնային պլատֆորմների ներդրման, ինչպես նաեւ այլ գերատեսչությունների միջեւ տեղեկատվության օպերատիվ փոխանակման անհրաժեշտություն առաջացավ:
«Մենք աշխատանքներ ենք տանում տոտալիզատորների ոլորտում կարգավորման եւ վերահսկողության կատարելագործման ուղղությամբ, ինչի կապակցությամբ ստանդարտներ են մշակվել: Այս ստանդարտների հիման վրա միասնական մոնիտորինգային կենտրոն կստեղծվի, ուր նշված ոլորտում զբաղված տնտեսավարող սուբյեկտները տեղեկատվություն կուղարկեն: Սա կբարձրացնի մատուցվող ծառայությունների մակարդակը եւ լրացուցիչ գործիք կդառնա փողերի լվացման դեմ»,- շեշտեց պաշտոնյան: Ինչ վերաբերում է միջազգային համագործակցությանը, ապա Աշոտ Մուրադյանը պարզաբանեց, որ Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում համաձայնագրեր են ընդունվել, որոնք թույլ են տալիս բարելավել շրջանառության հետախուզման եւ հարկաբյուջետային մոնիտորինգի իրականացման համակարգը 5 երկրում:
«Շփումներն ԱՊՀ շրջանակներում եւս շատ ինտենսիվ են, մաքսային եւ հարկային ծառայությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ ժողովներ եւ խորհրդակցություններ են անցկացվում: Նմանատիպ միջոցառում տեղի կունենան Հայաստանում 2022 թվականին: Մենք ակտիվորեն համագործակցում ենք նաեւ Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության (մաքսանենգության դեմ պայքարում), Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (հարկային կարգապահության բարձրացման ոլորտում) եւ Համաշխարհային բանկի հետ (վարչարարության ոլորտում): Միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությամբ Հայաստանում արդեն սկսել են տրանսֆերային գնագոյացման վերահսկման համակարգի ներդրման գործընթացը: 2021 թվականի հունվարի 1-ից իտալացի մեր գործընկերների հետ միասին փորձնական ծրագիր ենք իրականացնում «Վեոլիա ջուր» ընկերության հետ: Այս համակարգն իրենից տարբեր երկրներում գտնվող փոխկապակցված ընկերությունների գործարքների վերահսկում է ներկայացնում»,- եզրափակեց նա:

В Армении количество кассовых чеков в сфере электронных платежных услуг ежегодно растет на 40-50%. Об этом на встрече с журналистами 2 февраля заявил заместитель председателя Комитета государственных доходов Армении Ашот Мурадян.
По его словам, в сфере онлайн-торговли с 2020 года также были внедрены электронные кассовые чеки
Он пояснил, что 70% опрошенных хотят, чтобы были внедрены мобильные приложения для выполнения всех налоговых и таможенных операций, и концепция в этом направлении уже разрабатывается. «Мы внедрили электронную систему платежей в налоговой и таможенной системах управления с тем, чтобы снизить физические контакты. Это особенно важно в период пандемии. Кроме того, был создан электронный документ по приему и сдаче лизинга. Мы инициировали программу, которая позволит гражданам вообще не посещать банки, КГД или Минфин. К концу месяца серверы перегружаются, и по этому поводу КГД получает много жалоб. Это связано с тем, что 80% налоговых отчетов поступают к 20 числу месяца. К примеру, 18,19 и 20 января 2021 года наша система за день получала 1 млн. запросов. Учитывая такую нагрузку, мы намерены усовершенствовать эту систему», - отметил Мурадян.
Он добавил, что ведется работа по повышению эффективности аналитической работы через внедрение искусственного интеллекта, что позволит осуществлять контроль и проверку более адресно. Все эти решения пришли на помощь как раз на фоне пандемии, когда возникла необходимость внедрения электронных площадок в рамках программ Правительства, а также оперативного обмена информацией с другими ведомствами.
«Ведем работу по совершенствованию регулирования и контроля в сфере тотализаторов, в связи с чем были разработаны стандарты. На основе этих стандартов будет создан единый мониторинговый центр, куда хозсубъекты, занятые в указанной сфере, будут направлять информацию. Это повысит уровень предоставляемых услуг и станет дополнительным инструментом против отмывания денег», - подчеркнул чиновник.
Что касается международного сотрудничества, то, как пояснил Ашот Мурадян, в рамках Евразийского экономического союза были приняты соглашения, позволяющие усовершенствовать систему по отслеживанию оборота и осуществления фискального мониторинга в 5 странах.
«Контакты в рамках СНГ также весьма интенсивны, проводятся собрания и совещания представителей таможенных и налоговых служб. Подобное такое мероприятие пройдет в Армении в 2022 году. Активно сотрудничаем также с Всемирной таможенной организацией (в сфере борьбы с контрабандой), с Международным валютным фондом (в сфере повышения налоговой дисциплины), с Всемирным банком (в сфере администрирования). В сотрудничестве с международными партнерами в Армении уже начали процесс внедрения системы контроля над трансфертным ценообразованием. С 1 января 2021 года вместе с итальянскими коллегами реализуем пилотную программу с компанией «Веолия джур». Это система представляет собой контроль сделок взаимосвязанных компаний, находящихся в разных странах», - заключил он.