Հայաստանում իրավիճակն ավելի լավ է, քան 10-15 տարի առաջ, սակայն հասարակության մեջ չկա 90-ականների սկզբին առկա ոգեւորությունը: Այսօր` սեպտեմբերի 6-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց Հայաստանում Լեհաստանի դեսպան Զդիսլավ Ռաչինսկին:
«90-ականների սկզբին մեր երկիրը նույնպես բարդ աշխարհաքաղաքական եւ տնտեսական իրավիճակում էր, սակայն եվրաինտեգրացիայի եւ ճգնաժամի հաղթահարման գաղափարների շուրջ համախմբվեցին բոլորը` էլիտան եւ լայն հասարակությունը, իշխանությունը եւ ընդդիմությունը: Վճռական եւ հետեւողական բարեփոխումները, որը մենք ժամանակին անվանեցինք «Բալցերովիչի պլան», օգնեցին մեզ երկու տասնամյակում ստանալ այն, ինչ ունենք այսօր: Իհարկե, Լեհաստանն այդքան հարուստ երկիր չէ, ինչպես Գերմանիան: Չունի այդ քանակի տեսարժան վայրեր, ինչպես Իտալիան: Սակայն Լեհաստանի տնտեսությունն այսօր աշխարհում 6-րդն է, իր ներդրումային գրավչությամբ:
Անգամ այն, ինչը երազանք է թվում, կարող է իրականություն դառնալ, եթե կա վճռականություն եւ էներգիա»,- հայտարարեց Ռաչինսկին:
Նրա խոսքով, առաջին անգամ ինքը Հայաստան է այցելել 1990-ականներին եւ երկրի կյանքում փոփոխությունները հսկայական են: «Կա ջուր եւ էլեկտրաէներգիա, հայտնվել են նոր շենքեր, սակայն հասարակության մեջ չկա այն ոգեւորությունը, որ կար այն ժամանակ»,- ամփոփել է դեսպանը:

YEREVAN.- Situation in Armenia improved considerably over the recent 10-15 years but the society is not that enthusiastic as it used to be in early 90s, said Poland’s Ambassador to Armenia Zdzislaw Raczynsky.
“At the turn of the 90s, Poland also found itself in a difficult geopolitical and economic situation. However, the elite and the society, government and opposition – all united around the idea of European integration and overcoming the crisis.
Strong and sustained reforms - what we once called the Balcerowicz Plan - helped us to get what we have now in two decades. Of course, Poland is not as rich country as Germany, does not have as many attractions as Italy, but Poland’s economy is the sixth in the world from the viewpoint of an attractive country for investments,” he said.
The Ambassador said he had visited Armenia in the 90s for the first time stressing that changes in country’s life over the years are quite noticeable.