Առաջիկա չորս տարում աշխարհը կբախվի հեղուկ բնական գազի անբավարարության, կարծում է Exxon Mobil Corp-ի գլխավոր տնօրեն Դարեն Վուդսը։
«Հավասարակշռությունն այնպիսին է, որ աշխարհում [հեղուկ բնական գազը], հավանաբար, մինչեւ 2026 թվականը չի բավարարի,- Վաշինգտոնում WSJ-ի գլխավոր տնօրենների խորհրդի գագաթաժողովում ասել է Exxon Mobil XOM-ի ղեկավարը,- Պարզապես ժամանակ է պահանջվում այս շատ խոշոր կապիտալատար ինտենսիվ նախագծերը կյանքի կոչելու համար»:
Գազային իր վերջին եռամսյակային զեկույցում Միջազգային էներգետիկ գործակալությունը նախազգուշացրել է, որ բնական գազի շուկաները լարված կմնան մինչեւ 2023 թվականը, քանի որ Ռուսաստանը շարունակում է կրճատել մատակարարումները Եվրոպային: Հեղուկ բնական գազի եվրոպական պահանջարկը, ըստ ՄԷԳ-ի, առաջացրել է մատակարարումների համաշխարհային մրցակցություն:
Վուդսն ասել է, որ Exxon Mobil-ը գիտակցել է բնական գազի դերը եւ առաջ է մղում իր ջանքերն այս ուղղությամբ: «Եթե նայեք համավարակին, երբ բոլորը հրաժարվեցին իրենց ներդրումներից, մենք ներդրումներ կատարեցինք ԱՄՆ-ում ՀԲԳ-ի արտահանման շատ մեծ տերմինալում»,- ասել է նա: «Մենք երբեք չենք դադարեցրել այս ներդրումները ու չենք դանդաղեցրել, եւ այժմ մենք լավ հնարավորություն ունենք շահագործման մեջ դնելու այս ՀԲԳ տերմինալը եւ սկսել աջակցել Եվրոպայում ՀԲԳ-ի պահանջարկին»։
Բնական գազի գների աճով եւ վերամշակման ռեկորդային ծավալներով Exxon Mobil-ի եկամուտը երրորդ եռամսյակում գրեթե եռապատկվել է, մինչդեռ հասույթն աճել է ավելի քան 50 տոկոսով՝ հատելով 100 միլիարդ դոլարի սահմանագիծը:

В ближайшие четыре года мир столкнется с нехваткой сжиженного природного газа, считает генеральный директор Exxon Mobil Corp. Даррен Вудс.
«Баланс таков, что в мире будет не хватать [сжиженного природного газа], вероятно, до 2026 года», — заявил глава Exxon Mobil XOM на саммите Совета генеральных директоров WSJ в Вашингтоне. «Просто требуется время, чтобы запустить эти очень крупные капиталоемкие проекты».
В своем последнем квартальном газовом отчете Международное энергетическое агентство предупредило, что рынки природного газа останутся напряженными до 2023 года, поскольку Россия продолжает сокращать поставки в Европу. По данным МЭА, европейский спрос на сжиженный природный газ, или СПГ, вызвал глобальную конкуренцию за поставки.
Вудс сказал, что Exxon Mobil признала роль природного газа и продвигает свои усилия в этом направлении. «Если вы посмотрите на пандемию, когда все отказались от своих инвестиций, мы инвестировали в очень большой экспортный терминал СПГ в США», — сказал он. «Мы никогда не останавливали эти инвестиции и не замедляли эти инвестиции, и теперь у нас есть хорошая возможность ввести этот СПГ-терминал в экплуатацию и начать поддерживать потребность в СПГ в Европе».
С ростом цен на природный газ и рекордными объемами переработки прибыль Exxon Mobil в третьем квартале почти утроилась, а выручка выросла более чем на 50% и превысила отметку в 100 миллиардов долларов.