Արաբական Միացյալ Էմիրությունների (ԱՄԷ) նախագահ Մուհամեդ բեն Զայիդ Ալ Նահայանի ընտանիքն ամենահարուստն է աշխարհում, տեղեկացրել է The Times թերթը։
Նշվել է, որ նրա հարստության հիմքը կազմում են էներգառեսուրսների վաճառքից ստացվող եկամուտները, ինչպես նաեւ բանիմաց ներդրումային քաղաքականությունը, այդ թվում միջոցների ներդնումը տարբեր ընկերություններում եւ անշարժ գույքի շուկայում։ Bloomberg գործակալության տվյալներով՝ Ալ Նահայանի կարողությունը գնահատվում է մոտ 300 մլրդ դոլար։
Աբու Դաբիի այս ընտանիքին է պատկանում Royal Group ընկերությունը, որտեղ աշխատում է ավելի քան 27 հազար մարդ տարբեր ոլորտներում՝ ֆինանսներից մինչեւ ռոբոտատեխնիկա։ Ընտանիքին են պատկանում բաժնեմասեր անգլիական «Մանչեսթր Սիթի» ֆուտբոլային ակումբից, Իլոն Մասկի SpaceX ընկերությունից եւ երգչուհի Ռիհաննայի Savage x Fenty նորաձեւության տնից։
Վարկանիշի երկրորդ հորիզոնականում ամերիկյան Ուոլթոն ընտանիքն է, որը Walmart խանութների ցանցի սեփականատերն է, նրա կարողությունը գնահատվում է 224,5 մլրդ դոլար։ Հնգյակում տեղ են գտել նաեւ համանուն հրուշակեղենային ընկերության հիմնադիր Մարսերի ընտանիքը (160 մլրդ դոլար), Կոխ ընտանիքը (128,8 մլրդ), որը կառավարում է Koch Industries արդյունաբերական կոնգլոմերատը, եւ Սաուդյան Արաբիայի թագավորական ընտանիքը (105 մլրդ դոլար)։

Семья президента Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ) Мухаммеда бен Заида Аль Нахайяна признана богатейшей в мире, сообщила газета The Times.
Отмечается, что основу ее богатства составляют доходы от торговли энергоресурсами, а также грамотная инвестиционная политика, в том числе вкладывание средств в различные компании и рынки недвижимости. По данным агентства Bloomberg, состояние Аль Нахайянов оценивается примерно в $300 млрд.
Семье из Абу-Даби принадлежит компания Royal Group, в которой работают более 27 тыс. человек, задействованных в различных сферах - от финансов до робототехники. Семейству принадлежат доли в английском футбольном клубе «Манчестер Сити», компании Илона Маска SpaceX и модном доме певицы Рианны Savage x Fenty.
На второй строчке рейтинга расположилась американская семья Уолтон, владельцы сети магазинов Walmart, чье состояние оценивается в $224,5 млрд. В пятерку также вошли семья Марс ($160 млрд), основатели одноименной кондитерской компании, семья Кох ($128,8 млрд), управляющая промышленным конгломератом Koch Industries, и королевская семья Саудовской Аравии ($105 млрд).