Հնդկաստանի ռազմաօդային ուժերի երկու կործանիչներ մայրաքաղաք Նյու Դելիից մոտ 300 կմ հարավ տեղի ունեցող զորավարժությունների ժամանակ օդային բախումից հետո կործանվել են:
Երկու ինքնաթիռներն էլ օդ են բարձրացել «Գվալիոր» ավիաբազայից՝ մոտ 50 կիլոմետր դեպի արեւելք այն վայրից, որտեղ դրանք կործանվել են։ «Մենք գտանք ինքնաթիռներից մեկի բեկորներն ու վիրավոր օդաչուին Պահադգարի անտառներում», - AFP-ին ասել է սպա Դհարմենդեր Գաուրը:
Տեղական կառավարության խոսնակ Անկիթ Աստանան Reuters լրատվական գործակալությանը հայտնել է, որ մեկ ինքնաթիռում գտնվող անձնակազմի երեք անդամներից երկուսը փրկվել են եւ տեղափոխվել հիվանդանոց։
Անձնակազմի երրորդ անդամի կարգավիճակը պարզ չէ, իսկ երկրորդ ինքնաթիռի անձնակազմի մասին մանրամասներ չեն հաղորդվում։
Վթարի ենթարկված ինքնաթիռները Սու-30-ն ու Միրաժ-2000-ն են, հայտնում է ANI լրատվական գործակալությունն իր թվիթերյան միկրոբլոգում՝ վկայակոչելով պաշտպանության նախարարության աղբյուրները։
Շաբաթ օրը տեղի ունեցած միջադեպը վերջինն էր Հնդկաստանի ռազմաօդային ուժերի հետ կապված վթարների շարքից:
Անցյալ հոկտեմբերին հինգ զինվոր էր զոհվել, երբ նրանց ուղղաթիռը կործանվել էր Արունաչալ Պրադեշ նահանգում, որը մոտ է Չինաստանի հետ երկրի ռազմականացված եւ վիճելի սահմանին:

Two Indian Air Force fighter jets crashed after colliding in the air during a training exercise about 300 kilometers south of the capital New Delhi.
Both planes took off from Gwalior Air Base, about 50 kilometers east of where they went down.
Local government spokesman Ankit Astana told Reuters news agency that two of the three crew members of one plane were rescued and taken to hospital.
The status of the third crew member was not immediately clear, and no details about the crew of the second plane were reported. The planes that crashed were Su-30s and Mirage-2000s, the ANI news agency reported on Twitter, citing Defense Ministry sources.
Saturday's incident was the latest in a string of aviation accidents involving India's military air fleet.
Last October, five soldiers died when their helicopter crashed in Arunachal Pradesh, near the country's militarized and disputed border with China.
It was the second military helicopter crash in the northeastern state this month, weeks after a Cheetah helicopter went down near the city of Tawang.