Հնդկաստանի ռազմաօդային ուժերի երկու կործանիչներ մայրաքաղաք Նյու Դելիից մոտ 300 կմ հարավ տեղի ունեցող զորավարժությունների ժամանակ օդային բախումից հետո կործանվել են:
Երկու ինքնաթիռներն էլ օդ են բարձրացել «Գվալիոր» ավիաբազայից՝ մոտ 50 կիլոմետր դեպի արեւելք այն վայրից, որտեղ դրանք կործանվել են։ «Մենք գտանք ինքնաթիռներից մեկի բեկորներն ու վիրավոր օդաչուին Պահադգարի անտառներում», - AFP-ին ասել է սպա Դհարմենդեր Գաուրը:
Տեղական կառավարության խոսնակ Անկիթ Աստանան Reuters լրատվական գործակալությանը հայտնել է, որ մեկ ինքնաթիռում գտնվող անձնակազմի երեք անդամներից երկուսը փրկվել են եւ տեղափոխվել հիվանդանոց։
Անձնակազմի երրորդ անդամի կարգավիճակը պարզ չէ, իսկ երկրորդ ինքնաթիռի անձնակազմի մասին մանրամասներ չեն հաղորդվում։
Վթարի ենթարկված ինքնաթիռները Սու-30-ն ու Միրաժ-2000-ն են, հայտնում է ANI լրատվական գործակալությունն իր թվիթերյան միկրոբլոգում՝ վկայակոչելով պաշտպանության նախարարության աղբյուրները։
Շաբաթ օրը տեղի ունեցած միջադեպը վերջինն էր Հնդկաստանի ռազմաօդային ուժերի հետ կապված վթարների շարքից:
Անցյալ հոկտեմբերին հինգ զինվոր էր զոհվել, երբ նրանց ուղղաթիռը կործանվել էր Արունաչալ Պրադեշ նահանգում, որը մոտ է Չինաստանի հետ երկրի ռազմականացված եւ վիճելի սահմանին:

Два истребителя ВВС Индии разбились после столкновения в воздухе во время учений примерно в 300 км к югу от столицы Нью-Дели.
Оба самолета взлетели с авиабазы Гвалиор, примерно в 50 км к востоку от того места, где они упали. «Мы обнаружили обломки одного из самолетов и нашли раненого пилота в лесах Пахадгарха», — сказал агентству AFP офицер Дхармендер Гаур.
Представитель местных властей Анкит Астана сообщил информационному агентству Reuters, что двое из трех членов экипажа одного самолета были спасены и доставлены в больницу.
Статус третьего члена экипажа не был сразу ясен, и никаких подробностей об экипаже второго самолета не сообщалось.
Самолеты, потерпевшие крушения, -  Су-30 и Мираж-2000, сообщило информационное агентство ANI в Твиттере со ссылкой на источники в Министерстве обороны.
Субботнее происшествие стало последним в череде авиационных происшествий с участием военного воздушного флота Индии.
В октябре прошлого года пять солдат  погибли, когда их вертолет разбился в штате Аруначал-Прадеш, недалеко от милитаризованной и спорной границы страны с Китаем.
Это было второе крушение военного вертолета в северо-восточном штате в этом месяце, произошедшее через несколько недель после того, как вертолет Cheetah упал недалеко от города Таванг.