Դատաստանի օրվա ժամացույցը միջուկագետ գիտնականների նախագիծ է Bulletin of the Atomic Scientists-ից (BAS), որը մեկնարկել է 1947 թվականին առաջին ամերիկյան ատոմային ռումբի ստեղծողների նախաձեռնությամբ: Այն ի սկզբանե նախատեսված էր որպես միջուկային պատերազմի վտանգի խորհրդանիշ. որքան մոտ են սլաքները կեսգիշերին, այնքան մեծ է համաշխարհային աղետի վտանգը: Ավելի ուշ սպառնալիքների ցանկն ընդլայնվեց՝ ներառելով կլիմայական ճգնաժամը, արհեստական ​​բանականության զարգացումը, կիբեր ռիսկերը և քաղաքական անկայունությունը։ Գլոբալ ռիսկերը գնահատող փորձագետները մշտապես ճշգրտում են ժամացույցը։
1947 թվականին ժամացույցը «աշխարհի վերջից»  յոթ րոպե պակաս էր ցույց էր տալիս: Դրանից հետո դրանք տեղափոխել են 26 անգամ (ութ անգամ հետ և 18 անգամ առաջ), գրում է Naked Science-ը։ 2025 թվականի սկզբին ժամացույցի սլաքները վերստին տեղափոխվեցին. այժմ կեսգիշերին մնացել է ընդամենը 89 վայրկյան՝ նախագծի պատմության մեջ ամենակարճ հեռավորությունը։
Գիտական ​​հանրությունը բանավիճում է այս խորհրդանիշի նշանակության շուրջ: Ոմանք դա համարում են սպառնալիքների կարևոր ցուցիչ, մյուսները՝ պարզապես բարեհաջող փոխաբերություն։ Սակայն մինչ այժմ ոչ ոք չի ուսումնասիրել, թե որքանով է «ապոկալիպտիկ ժամանակն» առնչվում հասարակության համար իրական հետևանքների հետ. մասնավորապես, կարո՞ղ է դա այս կամ այն չափով ազդել մարդկանց հոգեկան առողջության և բարեկեցության վրա:
Mass General Brigham ոչ առևտրային բժշկական կազմակերպության ամերիկացի հետազոտողների թիմն առաջինն է որոշել դա պարզել։ Իրենց աշխատանքի արդյունքները գիտնականները ներկայացրել են Bulletin of the Atomic Scientists գիտական հանդեսում։
Փորձագետները վերլուծել են ԱՄՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման կենտրոնի (CDC) և Վաշինգտոնի համալսարանի Global Burden of Disease նախագիծը մի քանի տասնամյակների ընթացքում: Նրանք համահարաբերակցություն են փնտրել Դատաստանի օրվա ժամացույցի սլաքների դիրքի և տարբեր պատճառներով մահացության միջև: Այսինքն, նրանք ուսումնասիրել են, թե ինչպես են մահացության մակարդակը (ինչից են մարդիկ մահանում) և հոգեկան խանգարումների  տարածվածությունը Միացյալ Նահանգներում յուրաքանչյուր նոր աստիճանագծի հետ մեկտեղ: Այլ կերպ ասած, հետազոտողները փորձում էին օրինաչափություն բացահայտել. եթե ժամացույցի սլաքները շարժվում էին մեկ աստիճանագծով, ապա որքանո՞վ է ավելացել մահերի թիվը կամ հոգեկան խանգարումների մակարդակը:
Արդյունքներն անսպասելի էին: Երբ սլաքները մեկ աստիճանագծով բարձրացան, փորձագետները գրանցեցին Ալցհայմերի հիվանդության, ինքնասպանությունների, դժբախտ պատահարների և ալկոհոլի և թմրամիջոցների օգտագործման հետևանքների մահացության դեպքերի շարան: Միաժամանակ չարորակ ուռուցքներից, ՄԻԱՎ-ից և շաքարախտից մահացության նվազում է արձանագրվել։
Ըստ Սամուել Սինքլերի՝ հետազոտության գլխավոր հեղինակի, թվում է, որ գլոբալ վախերը կարող են «ճեղքվածք առաջացնել» մարդկանց հոգեկանում, նույնիսկ եթե նրանք ամեն օր միջուկային պատերազմի կամ կլիմայի փոփոխության մասին չեն մտածում: Հնարավոր է, որ գլոբալ սպառնալիքների ընկալումն ազդում է սթրեսի մակարդակի վրա՝ հանգեցնելով հոգեկան խանգարումների և դրանց հետ կապված հիվանդությունների աճի:
Եթե ​​գլոբալ սպառնալիքների մասին տագնապն իսկապես ազդում է առողջության վրա, ուրեմն Դատաստանի օրվա ժամացույցը կարող է ընդհանուր սոցիալական լարվածության մեծ ցուցիչ դառնալ: Տվյալ դեպքում դրանք արտացոլում են ոչ միայն քաղաքական իրավիճակը, այլև հասարակության հոգեվիճակը, և դա նոր ուղղություն է բացում առողջապահության ոլորտում։ Հետագա հետազոտությունները կօգնեն ավելի լավ հասկանալ, թե ինչպես է աղետին նախորդող վախն ազդում մահացության վրա և ինչպես կարելի է նվազեցնել դրա բացասական ազդեցությունը:
Հարկ է նշել, որ ամերիկացի գիտնականների եզրակացություններին պետք է զգուշությամբ վերաբերվել։ Նրանց ուսումնասիրությունը չի ապացուցել, որ Դատաստանի օրվա ժամացույցն անմիջականորեն ազդում է մահացության աճի վրա: Հեղինակները սոսկ տվյալների համընկնումն են արձանագրել։ Մահացության մակարդակի բարձրացումը և հոգեկան առողջության վատթարացումը կարող են պայմանավորված լինել մի շարք այլ գործոններով, մասնավորապես՝ տնտեսական ճգնաժամերը, համավարակները կամ սոցիալական անկայունության բարձրացումը, որոնք համընկնում են սլաքների դիրքի փոփոխության հետ:
Հետազոտողները հիմնվել են որոշ հիվանդությունների և հոգեկան խանգարումների հետևանքով մահացության մակարդակի վրա, սակայն չեն բացատրել կեսգիշերին մոտ քաղցկեղից, ՄԻԱՎ-ից և շաքարախտի մահացության դեպքերի նվազումը: Սա կարող է ցույց տալ տվյալների ընտրողականությունը կամ երրորդ գործոնների ազդեցությունը:
Բացի դրանից, հետազոտությունը վերլուծել է միայն Միացյալ Նահանգների տվյալները, թեև Դատաստանի օրվա ժամացույցն արտացոլում է համաշխարհային սպառնալիքները: Դա կասկածի տակ է դնում ներկայացուցչականությունը (représentatif). այլ երկրներում ազդեցությունը կարող է տարբեր լինել մշակութային, տնտեսական կամ համաշխարհային տարբերությունների պատճառով:
Ավելին, Դատաստանի օրվա ժամացույցը ոչ թե օբյեկտիվ գիտական ​​գործիք է, այլ փորձագետների նեղ շրջանակի որոշումներից կախված խորհրդանշական ցուցիչ է։ Այն հիմնված չէ խիստ մաթեմատիկական մոդելների վրա և հաշվի չի առնում բոլոր հնարավոր ռիսկային գործոնները, ինչը բավականաչափ ճշգրիտ չի դարձնում բնակչության առողջության գիտական ​​վերլուծության համար:

Часы Судного дня — проект ученых-ядерщиков из журнала Bulletin of the Atomic Scientists (BAS), начатый в 1947 году создателями первой американской атомной бомбы. Изначально его задумывали как символ опасности ядерной войны: чем ближе стрелки к полуночи, тем выше риск глобальной катастрофы. Позже список угроз расширили, добавив климатический кризис, развитие искусственного интеллекта, киберриски, политическую нестабильность. Часы постоянно корректируют эксперты, оценивающие глобальные риски.
В 1947 году часы показывали семь минут до «конца света». С тех пор их переводили 26 раз (восемь раз назад и 18 вперед), пишет Naked Science. В начале 2025-го стрелки перевели снова: теперь до полуночи осталось всего 89 секунд — самое малое расстояние за историю проекта.
Научное сообщество спорит о значении этого символа. Одни считают его важным индикатором угроз, другие — просто удачной метафорой. Однако до сих пор никто не изучал, как «апокалиптическое время» связано с реальными последствиями для общества: в частности, может ли оно в той или иной мере влиять на психическое здоровье и самочувствие людей?
Команда американских исследователей из некоммерческой медицинской организации Mass General Brigham первой решила это выяснить. Результаты работы ученые представили в журнале Bulletin of the Atomic Scientists.
Специалисты проанализировали данные Центров по контролю и профилактике заболеваний США (CDC) и проекта Global Burden of Disease Вашингтонского университета за несколько десятилетий. Они искали корреляцию между положением стрелки часов Судного дня и смертностью от различных причин. То есть изучали, как менялись показатели смертности (от чего умирали люди) и распространенности психических расстройств в США с каждым новым делением. Иными словами, исследователи пытались выявить закономерность: если стрелки часов сдвигалась на одно деление, насколько сильно росло число смертей или уровень психических расстройств?
Результаты оказались неожиданными. Когда стрелки поднимались на одно деление, специалисты фиксировали всплески смертей от болезни Альцгеймера, самоубийств, несчастных случаев, последствий употребления алкоголя и наркотиков. При этом отмечалось снижение смертности от злокачественных опухолей, ВИЧ и диабета.
По словам Самуэля Синклера (Samuel Sinclair), ведущего автора исследования, по-видимому, глобальные страхи могут «пробивать брешь» в психике людей, даже если те не думают о ядерной войне или климате ежедневно. Возможно, восприятие глобальных угроз влияет на уровень стресса, что приводит к росту случаев психических расстройств и связанных с ними заболеваний.
Если тревожность из-за глобальных угроз действительно влияет на здоровье, то часы Судного дня могут стать отличным индикатором общей социальной напряженности. В таком случае они отражают не только политическую ситуацию, но и психическое состояние общества, а это открывает новое направление в науке о здоровье. Будущие научные работы помогут лучше понять, как именно страх перед катастрофой сказывается на смертности и как можно снизить его негативное влияние.
Отметим, к выводам американских ученых стоит относиться с осторожностью. Их исследование не доказало, что часы Судного дня непосредственно сказываются на росте смертности. Авторы лишь зафиксировали совпадение данных. Повышение уровня смертности и ухудшение психического здоровья могут быть вызваны множеством других факторов, например экономическими кризисами, пандемиями или ростом социальной нестабильности, которые случайно совпадают с изменением положения стрелок.
Исследователи опирались на показатели смертности от определенных заболеваний и психических расстройств, но снижение смертности от рака, ВИЧ и диабета при приближении к «полуночи» не объясняется. Это может указывать на избирательность данных или влияние третьих факторов.
Кроме того, в исследовании анализировали данные только по Соединенным Штатам, хотя часы Судного дня отражают мировые угрозы. Это ставит под вопрос репрезентативность: в других странах влияние может быть иным из-за культурных, экономических или медицинских различий.
К тому же часы Судного дня — не объективный научный инструмент, а символический показатель, зависящий от решений узкого круга экспертов. Он не основан на строгих математических моделях и не учитывает все возможные факторы риска, что делает его недостаточно точным для научного анализа здоровья населения.