Հարավային Կորեայի Ազգային ժողովի նախագահ Ու Վոն Սիկը կիրակի առաջարկել է արտահերթ նախագահական ընտրությունների հետ միաժամանակ Սահմանադրության վերանայման համաժողովրդական հանրաքվե անցկացնել, հայտնում է Yonhap-ը։
Այս քայլն արվել է, քանի որ Հարավային Կորեան պատրաստվում է արտահերթ նախագահական ընտրությունների այն բանից հետո, երբ ուրբաթ օրը Սահմանադրական դատարանը որոշում կայացրեց նախկին նախագահ Յուն Սոկ Յոլին պաշտոնանկ անելու մասին՝ դեկտեմբերին նրա կարճատև ռազմական դրության հայտարարման պատճառով: Արտահերթ ընտրությունները պետք է անցկացվեն նախագահի իմփիչմենթի մասին դատարանի որոշումից հետո 60 օրվա ընթացքում։
«Առաջարկում եմ սահմանադրական վերանայման վերաբերյալ համաժողովրդական հանրաքվե անցկացնել (առաջիկա) նախագահական ընտրությունների օրը»,- ասել է Ուն մամուլի ասուլիսում։
«Սահմանադրական փոփոխությունն անհրաժեշտ է իշխանությունների տարանջատման հիմքերի հետագա ամրապնդման, ժողովրդական ինքնիշխանության և ազգային միասնության ապահովման համար», - ասել է նա:
Հարավային Կորեան 9 անգամ վերանայել է իր Սահմանադրությունը 1948 թվականից ի վեր, երբ ստեղծվեց Հարավային Կորեայի կառավարությունը 1910-45 թվականների ճապոնական գաղութատիրության շրջանի ավարտից հետո:
Անցյալի փորձերը վերանայելու ամենավերջին սահմանադրությունը, որում 1987թ.-ին փոփոխություններ էին մտցվել, որոնք նախատեսում էին ուղղակի ընտրություններով՝ հնգամյա միանձնյա նախագահական կառավարում հաստատել, ձախողվել էին հզոր նախագահի և պառակտված խորհրդարանի միջև քաղաքական իշխանության բաժանման պատճառով:
Հարավային Կորեայում նախագահը կամ խորհրդարանը կարող են առաջարկել սահմանադրական փոփոխություն, որը պետք է հաստատվի Վեհաժողովի երկու երրորդի մեծամասնությամբ, այնուհետև մեծամասնությամբ ազգային հանրաքվեի ժամանակ, որին մասնակցում է ընտրելու իրավունք ունեցողների կեսից ավելին:

Спикер Национального собрания Южной Кореи У Вон Сик предложил в воскресенье провести общенациональный референдум по пересмотру Конституции одновременно с досрочными президентскими выборами, сообщает Yonhap.
Этот шаг был сделан в связи с тем, что Южная Корея готовится к досрочным президентским выборам после того, как Конституционный суд в пятницу постановил отстранить бывшего президента Юн Сук Ель от должности из-за его кратковременного объявления военного положения в декабре. Внеочередные выборы должны быть проведены в течение 60 дней после принятия судом решения об импичменте президента.
«Я предлагаю провести национальный референдум по пересмотру конституции одновременно в день (предстоящих) президентских выборов», - заявил Ву на пресс-конференции.
«Необходима конституционная поправка для дальнейшего укрепления основ разделения властей, чтобы обеспечить народный суверенитет и национальное единство», - сказал он.
Южная Корея пересматривала свою Конституцию девять раз с 1948 года, когда после окончания японского колониального периода 1910-45 годов было создано южнокорейское правительство.
Прошлые попытки пересмотреть самую последнюю Конституцию, в которую в 1987 году были внесены поправки, предусматривающие введение единоличного пятилетнего президентского срока с прямыми выборами, провалились из-за разделения политической власти между могущественным президентом и раздробленным парламентом.
В Южной Корее президент или парламент могут предложить конституционную поправку, которая должна быть одобрена большинством в две трети голосов в Ассамблее, а затем большинством голосов на национальном референдуме, в котором принимают участие более половины избирателей, имеющих право голоса.