ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հայտարարել է, որ ծայրահեղական «Իսլամական պետություն» խմբավորումը տեղ չունի 21-րդ դարում:
Իսլամիստների կողմից ամերիկացի լրագրող Ջեյմս Ֆոուլիի դաժան սպանության առթիվ ելույթ ունենալով՝ նախագահը խոստացել է, որ Ամերիկան վճռական հակահարված կհասցնի խմբավորմանը։
«Այդ քաղցկեղային ուռուցքը պետք է հեռացնել, որպեսզի հիվանդությունը չտարածվի», – ասել է Օբաման՝ հավելելով, որ ամերիկացիները սգում են Ֆոուլիի վախճանը»։
Ավելի վաղ ամերիկյան հատուկ ծառայությունները հաստատել էին օգոստոսի 19-ին Ցանցում հայտնված տեսագրության իսկությունը, որում «Իսլամական պետություն» գրոհայինները գլխատում են լրագրողին։

Президент США Барак Обама заявил, что экстремистской группировке «Исламское государство» нет места в 21-м веке.
Выступая в связи с жестоким убийством исламистами американского журналиста Джеймса Фоули, президент пообещал, что Америка даст решительный отпор группировке.
«Эту раковую опухоль нужно удалить, чтобы болезнь не распространялась», – сказал Обама, добавив, что «все американцы оплакивают гибель Фоули».
Ранее американские спецслужбы подтвердили подлинность появившейся 19 августа в Сети видеозаписи, на которой боевики «Исламского государства» отрезают журналисту голову.
Джеймс Фоули работал внештатным корреспондентом Agence France-Presse и был похищен в Сирии в ноябре 2012 года.