Ղարաբաղյան հարցը պետք է քաղաքական լուծում ստանա, որը հաշվի կառնի բոլոր կողմերի շահերը: Այս մասին NEWS.am-ին ասել է Հայաստանում Գերմանիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մաթիաս Քիսլերը:
Անդրադառնալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի հայտարարություններին այն մասին, որ հակամարտության կարգավորումը նախատեսում է Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի դիմաց որոշ տարածքների հանձնում Ադրբեջանի վերահսկողության տակ, դեսպանը նշել է. «Այս պահին չէի ցանկանա խոսել կարգավորման մանրամասներից»:
Ի պատասխան հարցին՝ Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի ճանաչումը նշանակո՞ւմ է անվտանգության միջազգային երաշխիքներ Ղարաբաղի ժողովրդի համար, Քիսլերն ընդգծեց. «Իհարկե, կարգավորման ամբողջ փաթեթում անվտանգությունը շատ կարեւոր հարց է: Այդ պատճառով ասացի, որ քաղաքական լուծումը պետք է հաշվի առնի ներգրավված բոլոր կողմերի շահերը: Եվ անվտանգությունն, անկասկած, կարեւոր հարցերից մեկն է»:

The Karabakh issue should have a political settlement, which would consider the interests of all the parties, German Ambassador to Armenia Matthias Kiessler told Armenian News – NEWS.am.
Touching on the statement of the OSCE Minsk Group U.S. Co-Chair James Warlick on that the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict supposes the return of some territories to Azerbaijani control, in exchange for the status of Nagorno-Karabakh, the Ambassador noted: “At the moment I wouldn’t like to speak of the details of the settlement.”
Responding to the question as to whether the recognition of Karabakh’s status by Azerbaijan supposes any international security guarantees for the Nagorno-Karabakh people, Kiessler stressed: “Of course, security is a very important issue in the entire settlement package. That’s why I said that the political decision should consider the interests of all the parties involved. And the security is certainly one of the important issues.”