Հայաստանում կանանց եւ տղամարդկանց համար պետք է սահմանել միեւնույն ամուսնական տարիքը` 18 տարեկան: Հայաստանի արդարադատության նախարարությունը ՀՀ կառավարության հուլիսի 12-ի նիստի հաստատմանն է ներկայացրել Ընտանեկան օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին համապատասխան օրինագիծ:
Նշենք, որ ներկայում ընտանեկան օրենսգրքով ամուսնության կնքման համար տարիքային չափանիշ է սահմանված` կանանց համար` տասնյոթ, իսկ տղամարդկանց համար` տասնութ տարեկան տարիքի հասնելը:
Արդարադատության նախարարությունն այս առաջարկը պայմանավորում է տղամարդկանց եւ կանանց միջեւ գենդերային անհավասարությունը վերացնելու անհրաժեշտությամբ:

Для мужчин и женщин в Армении должен быть установлен один и тот же брачный возраст – 18 лет. Министерство юстиции Армении представило правительству на утверждение соответствующий законопроект о внесении изменений в Семейный кодекс. Вопрос будет рассмотрен на заседании правительства Армении 12 июля.
Отметим, что сегодня согласно Семейному кодексу, женщины могут выходить замуж в 17 лет, мужчины же могут создавать семью только с 18-и.
Это предложение Минюста обусловлено необходимостью устранения гендерного неравенства между мужчинами и женщинами.