Պոլսո հայոց պատրիարքական նորընտիր տեղապահ, արքեպիսկոպոս Գարեգին Բեքչյանը պատրիարքական ընտրությունների հետ կապված հայտարարությամբ է հանդես եկել։
Ինչպես տեղեկացնում է Ստամբուլի հայկական «Ակոս»–ը,  Պոլսո պատրիարքական տեղապահ արք. Բեքչյանը շնորհակալություն է հայտնել ընտրությանը մասնակցած հոգեւորականներին, ինչպես նաեւ ընտրվելու կապակցությամբ իրեն շնորհավորած հայ համայնքի անդամներին ու տարբեր կազմակերպություններին։
«Ուզում եմ տեղեկացնել, որ Պոլսո հայոց 85–րդ պատրիարքին ընտրելու գործընթացը ըստ նախատեսվածի իրականացնում ենք։ Հավատում եւ վստահում եմ, որ գործընթացի մեջ ներգրաված պատասխանատուները ջանքեր կգործադրեն այն խաղաղ անցկացնելու համար։ Այս համատեքստում ուզում եմ, որ մեր հասարակությունը չանհանգստանա»,–ասել է արք. Բեքչյանը։

Новоизбранный местоблюститель Константинопольского патриарха, архиепископ Гарегин Бекчян  выступил с заявлением в связи в  выборами патриарха.
Как сообщает  армянская газета  в Стамбуле  «Акос», он поблагодарил  принявших участие в выборах священнослужителей, а также поздравивших его в связи с избранием  членов армянской общины и разные организации.
«Хочу сообщить, что  процесс избрания 85-го  Константинопольского патриарха  осуществляем согласно  предусмотренному плану. Я уверен, что вовлеченные в процесс ответственные лица приложат усилия для его  мирного проведения. В этом контексте хочу,  чтобы наша общественность не  волновалась»,– сказал архиепископ Бекчян.