Նոր Օռլեանից ամերիկացի նկարիչ Էլեն Մաքոմբերը մշակել է ինքնատիկ դիմակ՝ ոչ մեծ անցքով, որ մարդուն հարմարավետ լինի կոկտեյլ խմել՝ պաշտպանական դիմակը չհանելով, հայտնում է The New York Post-ը:
Նրա խոսքով՝ ծանոթներից մեկի գաղափարն էր հենց այդ ձեւի պաշտպանական դիմակներ կարելը: Դրանից բացի, Նոր Օռլեանի բնակիչները շատ են սիրում ոգելից ըմպելիքներ, նշել է նա: Կոկտեյլի ումպ անելու համար մարդիկ ստիպված չեն լինի դիմակը հանել, նորից դնել. ի հայտ է եկել երեկույթների ժամանակ ինֆեկցիայով չվարակվելու ավելի մեծ հավանականություն:
Պարբերականի տեղեկություններով՝ Մաքոմբերը եւ նրա գործընկերը մեկ շաբաթում պատրաստել են 40 հեղինակային դիմակ: Դրանց բաղադրության մեջ օգտագործել են բամբակ՝ բազմագույն դեկորատիվ գործվածքների եւ ստրազների համակցությամբ: Նշվում է, որ այդ ապրանքն արժե հատը 30 դոլար:
«Մենք սկզբում ցանկանում էինք ստեղծել շրթունքների համար զարդարանք, բայց որպեսզի կափարիչը մշտապես բաց չմնար, որոշեցինք ուղղակի դնել պաշտպանական ցանցի երկրորդ շերտը: Ձեզ մնում է միայն թեքել ձողիկը եւ պետք չէ ավելորդ անգամ ձեռքերով հպվել դեմքին»,- ասել է Մաքոմբերը Fast Company-ի հետ հարցազրույցում:
Հեղինակը նաեւ նշել է, որ այս ոլորտի փորձագետ չէ, եւ իր դիմակները չարժե համարել կորոնավիրուսով վարակումը կանխարգելող լավագույն ձեւ: Նա միաժամանակ ասել է, որ այս գյուտը լրացրել է շուկայում չափազանց մեծ բացը: Մարդիկ կարող են հանդիպել եւ միասին կոկտեյլ խմել՝ խուսափելով վարակվելու վտանգից:

Американская художница Эллен Макомбер из Нового Орлеана разработала уникальную маску с небольшим соломенным отверстием, чтобы человеку было комфортно пить коктейли, не снимая защитной ткани с лица, передает Lenta со ссылкой на The New York Post.
По ее словам, это была идея ее знакомого — шить защитные маски именно такого формата. Кроме того, жители Нового Орлеана очень любят выпивать спиртные напитки, отметила она. Чтобы лишний раз сделать глоток коктейля, человеку не придется снимать и снова надевать маску на лицо — появилось больше вероятности не заразиться инфекцией на вечеринках.
По информации издания, Макомбер и ее коллега потратили около недели на изготовление 40 авторских масок. В их составе использовали хлопок в сочетании с разноцветными декоративными тканями и стразами. Уточняется, что стоимость такого товара — 30 долларов за штуку.
«Мы сначала хотели сделать украшение для губ, но чтобы клапан не оставался открытым постоянно, решили просто вставить второй слой защитной сетки. Вам остается только наклонить соломинку к себе и не надо лишний раз прикасаться руками к лицу», — заявила Макомбер в интервью Fast Company.
Автор также напомнила, что не является экспертом в данной области, и ее маски не стоит считать наилучшей формой профилактики заражения коронавирусом. При этом она сказала, что это изобретение восполнило критический пробел на рынке. Люди смогут встречаться и вместе пить напитки, избегая риски инфицирования.