Վրաստանը սկսում է Թբիլիսի-Սագարեջո ավտոմայրուղու շինարարությունը, որը Վրաստանի մայրաքաղաքը կկապի Կախեթիի հետ։ Այս մասին հայտնում է Վրաստանի տարածաշրջանային զարգացման նախարարության ավտոմոբիլային ճանապարհների դեպարտամենտը։
Թբիլիսի-Սագարեջո ճանապարհահատվածը Ադրբեջանի հյուսիսարեւմտյան շրջան տանող տարանցիկ միջանցքի մի մասն է։ Այս հատվածում երթեւեկության հոսքերի ինտենսիվությունը զգալիորեն մեծանում է, իսկ առկա ճանապարհն անցնում է խիտ բնակեցված գյուղերով եւ քաղաքներով՝ Վազիանի, Սարթիչալա, Նինոծմինդա եւ Սագարեջո:
«Նոր ճանապարհի կառուցումը զգալիորեն կբարձրացնի երթեւեկության անվտանգությունը եւ կկրճատի ուղեւորության ժամանակը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։ Նախագիծը կօժանդակի Կախեթիում գյուղատնտեսության եւ զբոսաշրջության զարգացմանը եւ կբարձրացնի Վրաստանի տարածքով տարանցիկ միջանցքների մրցունակությունը»,- ասվում է նախարարության հաղորդագրության մեջ։
Ճանապարհների դեպարտամենտի տվյալներով՝ Թբիլիսի-Սագարեջո հատվածում կկառուցվի 31,5 կիլոմետր երկարությամբ ասֆալտբետոնե 4-գծանի ճանապարհ։
Ծրագիրը ֆինանսավորվելու է պետական ​​բյուջեից։ Ճանապարհի նախագծման աշխատանքներն իրականացվել են ավստրալական եւ ամերիկյան բարձր որակավորում ունեցող ընկերությունների կողմից՝ Համաշխարհային բանկի ֆինանսական աջակցությամբ։
Այս հատվածում շինարարական աշխատանքներ  կիրականացնեն տենդերում հաղթած երկու ընկերություններ, ժամկետը 2-2,5 տարի է։

В Грузии приступают к строительству трассы Тбилиси-Сагареджо, которая соединит грузинскую столицу с кахетинским муниципалитетом. Об этом сообщает департамент автомобильных дорог Минрегионразвития Грузии.
Соглашение о строительстве двух участков трассы оформлено в рамках проекта скоростной автомагистрали в направлении Кахетии, передает Новости-Грузия.
Участок Тбилиси-Сагареджо является частью транзитного коридора, ведущего в северо-западный регион Азербайджана. На этом участке интенсивность транспортных потоков значительно увеличивается, а существующая дорога проходит через густонаселенные села и города: Вазиани, Сартичала, Ниноцминда и Сагареджо.
«Строительство новой дороги значительно повысит безопасность движения и сократит время в пути, отмечают в ведомстве. Проект поддержит развитие сельского хозяйства и туризма в Кахетии и повысит конкурентоспособность транзитных коридоров через Грузию», — говорится в сообщении ведомства.
По информации департамента автодорог, на участке Тбилиси-Сагареджо будет построена четырехполосная асфальтобетонная дорога протяженностью 31,5 километра.
Проект будет финансироваться из государственного бюджета. Работы по проектированию дорог выполнялись высококвалифицированными австралийскими и американскими компаниями при финансовой поддержке Всемирного банка.
Строительные работы на этом участке выполнят две компании, победившие в тендере (по разным лотам). Ориентировочный срок – 2-2,5 года.