Թունիսի Ջերբա քաղաքում անցկացված Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 18-րդ գագաթնաժողովի արդյունքում նոյեմբերի 20֊ին ընդունվել են մի շարք փաստաթղթեր, այդ թվում «Ֆրանկոֆոն տիրույթում ճգնաժամային իրավիճակների, դրանց հաղթահարման և խաղաղության ամրապնդման վերաբերյալ» բանաձևը, որով անդամ-երկրներն իրենց աջակցությունն ու համերաշխությունն են հայտնում Հայաստանին։
Բանաձևը, մասնավորապես, համերաշխությունն է հայտնում Ֆրանկոֆոնիայի անդամ Հայաստանի հետ և այս համատեքստում խորին մտահոգություն հայտնում վերջերս տեղի ունեցած ռազմական էսկալացիայի (Հայաստանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի), հատկապես դրա հետևանքով միջազգային իրավունքի, տարածքային ամբողջականության և միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումների առնչությամբ։
Կազմակերպությունը քաջալերում է կողմերին, միջազգային գործընկերների հետ համատեղ, խնդիրների բանակցված, խաղաղ և տևական կարգավորման ուղղությամբ առավելագույն ջանքերը գործադրել՝ հարգելով միջազգային իրավունքի, ներառյալ՝ տարածքային ամբողջականության և միջազգային սահմանների անձեռնմխելիության սկզբունքները՝ համաձայն ՄԱԿ-ի կանոնադրության և կոչ է անում խստորեն հարգել հրադադարը։
Բանաձևն ընդգծում է նոր էսկալացիայից խուսափելու կարևորությունը և կոչ անում լիարժեք իրականացնել 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը և ողջունում գործադրվող ջանքերը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ ու արդարացի կարգավորման ուղղությամբ։
Բանաձևում անդրադարձ կա նաև հումանիտար խնդիրներին։ Կազմակերպությունն իր մտահոգությունն է հայտնում լուծում չստացած հումանիտար խնդիրների առնչությամբ, մասնավորապես ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց, ինչպես նաև անհետ կորած անձանց ճակատագրի վերաբերյալ։
ՖՄԿ-ն նաև մտահոգություն է հայտնում մշակութային ժառանգության ոչնչացման առնչությամբ և իր աջակցություն ցուցաբերում Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից տարածքներ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելության իրականացմանը։
Հավելենք նաև, որ Ֆրանկոֆոնիայի Ջերբայի հռչակագրով կազմակերպության անդամ-երկրները շնորհակալություն են հայտնում Հայաստանին Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը վերջին չորս տարիների ընթացքում նախագահելու համար և հայտնում են իրենց համերաշխությունն Հայաստանին այն անվտանգային մարտահրավերների համատեքստում, որոնց երկիրն առերեսվում է։

As a result of the 18th summit of the International Organisation of La Francophonie (OIF) held in Djerba, Tunisia, a number of documents were adopted Sunday, including the resolution "On crisis situations in the Francophonie area, their overcoming and strengthening of peace," by which the member countries express their support to and solidarity with Armenia.
In particular, the resolution expresses solidarity with OIF member Armenia and, in this context, expresses deep concern regarding the recent military escalation—that is, Azerbaijan's aggression against the territorial integrity and sovereignty of Armenia—especially the resulting violations of international law, territorial integrity, and international humanitarian law.
OIF encourages the parties, together with international partners, to exert their best efforts towards a negotiated, peaceful, and lasting settlement of the problems, respecting the principles of international law, including territorial integrity and the inviolability of international borders, in accordance with the UN Charter, and calls for strict adherence to the ceasefire.
The OIF resolution emphasizes the importance of avoiding a new escalation, and calls for the full implementation of the tripartite declaration of November 9, 2020, and welcomes the efforts being made toward the peaceful and fair settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
The resolution reflects on humanitarian issues, too. The OIF expresses its concern regarding the unresolved humanitarian issues, particularly regarding the fate of prisoners of war and other detainees as well as missing persons.
Also, OIF expresses concern about the destruction of cultural heritage, and supports the implementation of the UNESCO mission to Nagorno-Karabakh and neighboring areas.
With the Djerba Declaration of La Francophonie, the OIF member countries thanked Armenia for chairing the La Francophonie Summit for the past four years, and expressed their solidarity with Armenia in the context of the security challenges that the country is facing.