Ճիշտ չէ ղարաբաղյան հարցը կապել հայ-թուրքական երկխոսության հետ։ Այս մասին հունվարի 14-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Այս երկու գործընթացները փոխկապակցված չեն։ Այո, Ռուսաստանն աջակցում է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը, սակայն այս ֆոնի վրա այլ արհեստական պահանջների առաջքաշումը տեղին չէ»,- հայտարարել է Լավրովը։
Լրագրողներից մեկի հարցին, թե կարո՞ղ է Ռուսաստանն իր էներգետիկ շահերը վեր դասել ԼՂՀ ժողովրդի՝ արյան գնով ձեռք բերված ինքնորոշման իրավունքից, ՌԴ արտգործնախարարը պատասխանել է. «Չի կարող»։
Լավրովը նաեւ նշել է, որ Հայաստան կատարած իր այցը ոչ մի կերպ կապված չէ Թուրքիայի վարչապետի՝ Մոսկվա կատարած այցի հետ։ Նրա խոսքով Հայաստան գալու պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել դեռ մեկ ամիս առաջ։

It is incorrect to link Armenia-Turkey reconciliation with Karabakh peace process, Russian FM Sergey Lavrov said at the Jan. 14 joint press conference with his Armenian counterpart Edward Nalbandian.
“These two processes are not interrelated. Russia backs Armenia-Turkey rapprochement, however lay down of any artificial demands in this context is wrong and improper,” Lavrov said.
Asked whether Russia postpones its energy interests to Nagorno-Karabakh’s people right for self-determination that was gained by blood, Russian FM replied, “I’ll keep it short — no.”
Lavrov also underlined that his visit to Armenia by no means bears any relation to Turkish Premier’s arrival in Moscow. According to Russian FM, arrangement on Moscow talks with Erdogan was recently reached, whereas agreement on his visit to Armenia – a month ago.