Վստահ եմ, որ հայ խաղաղարարներն իրենց պատշաճ կերպով կներկայացնեն Աֆղանստանում եւ իրենց գործողություններով զգալի ավանդ կներդնեն այնտեղ օբյեկտների պահպանության գործում, NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Հանս Յոխեն-Շմիդթը հայ խաղաղարարների պատվին կազմակերպված ընդունելության ժամանակ, որոնք մեկնելու են Գերմանիա՝ աֆղանական առաքելությանը նախապատրաստվելու նպատակով:
Նա բարձր է գնահատել միջազգային խաղաղարար առաքելություններին Հայաստանի մասնակցությունը՝ ընդգծելով, որ անվտանգության ոլորտում հայ-գերմանական համագործակցությունը վերջին տարիներին զգալի առաջընթաց է ապրել. «Հայաստանը, աշխարհաքաղաքական իմաստով գտնվելով կարեւոր, բայց, ցավոք, լարված տարածաշրջանում, կառուցողական համագործակցելով միաժամանակ ՆԱՏՕ-ի եւ ՀԱՊԿ-ի հետ, իր ավանդն է ներդնում միջազգային անվտանգության ապահովման գլոբալ գործընթացներում»,- ասել է դեսպանը:
Իր հերթին, Հայաստանի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, պատասխանելով Աֆղանստանում հայ խաղաղարարաների անվտանգության երաշխիքների մասին հարցին, հայտարարել է. «Համենայն դեպս, հայ խաղաղարարներն այնտեղ գտնվելու են ավելի մեծ անվտանգության մեջ, քան հայ-ադրբեջանական սահմանին»:
Նշենք, որ հայ խաղաղարարների մի մասը՝ 10 հոգի, հունվարի 10-ին մեկնել է Գերմանիա, որտեղ նախապատրաստական դասընթացներ են անցնելու՝ Աֆղանստան մեկնելուց առաջ: Հունվարի 17-ին Գերմանիա կմեկնեն մնացած 30-ը: Փետրվարի կեսին հայ խաղաղարարները կլինեն Աֆղանստանում, որտեղ գերմանական զորախմբի կազմում կապահովեն Քունդուզի օդանավակայանի անվտանգությունը:

Уверен, что армянские миротворцы должным образом проявят себя в Афганистане и своими действиями внесут значительный вклад в обеспечение безопасности охраняемых ими объектов, заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении — NEWS.am посол Германии в Армении Ганс-Йохен Шмидт во время приема, приуроченного отправке армянских миротворцев в Германию на курсы подготовки к миссии в Афганистане.
Он высоко оценил роль Армении в международных миротворческих миссиях, подчеркнув, что в сфере безопасности армяно-германское сотрудничество за последние годы значительно прогрессировало. «Армения, находясь в геостратегическом плане важном, но, к сожалению, напряженном регионе, конструктивно сотрудничая одновременно с ОДКБ и НАТО, вносит свою лепту в глобальные процессы по обеспечению международной безопасности»,- заявил посол.
В свою очередь, начальник Главного штаба Армении, генерал-полковник Юрий Хачатуров, отвечая на вопрос о гарантиях безопасности армянских миротворцев в Афганистане, заявил: «Во всяком случае армянские миротворцы там будут находиться в большей безопасности, чем наши солдаты, охраняющие армяно-азербайджанскую границу».
Отметим, что часть армянских миротворцев (10 человек) 10 января отправились в Германию, где пройдут курс переподготовки перед дислокацией в Афганистане. А 17 января в Германию отправятся остальные 30. В середине февраля армянские миротворцы будут в Афганистане, где в составе германского контингента будут обеспечивать безопасность аэропорта Кундуса.