Այսօր` հունվարի 19-ին լրանում է Ստամբուլի «Ակոս» թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության երեք տարին: Նա Թուրքիայի ամենահայտնի հայերից մեկն էր եւ չնայած նրա հասցեին հնչած բազմաթիվ սպառնալիքների, Դինքը միշտ մնում էր հանգիստ ու հավասարակշռված: Նա միշտ խոսում էր հայերի ու թուրքերի միջեւ առկա բարդ հարաբերությունների վերաբերյալ իր անհանգստության մասին:
Հանդես գալով մի շարք ժողովրդավարական պլատֆորմներում ու հասարակական կազմակերպություններում, Դինքն ընդգծում էր Թուրքիայի ժողովրդավարացման անհրաժեշտությունը, խոսում խոսքի ազատության, Թուրքիայում մարդու, ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների մասին: Նա հայերի ու թուրքերի միջեւ շատ կարեւոր քարոզիչ էր եւ հավատում էր, որ հայ համայնքը հնարավորություն կունենա Թուրքիայում ապրել ազատ եւ չենթարկվել պատմական ճնշումների: Հասկանալով, որ կարեկցանքը ոչինչ չի փոխում Ցեղասպանության խնդրում, Դինքը երկխոսության կոչ էր անում՝ նշելով, որ «հայ-թուրքական հարաբերությունները պետք է դուրս քաշել 1915 մետր խորության ջրհորից»: Հայ լրագրողը հավատում էր, որ այդ խոչընդոտները կարելի է հաղթահարել` ի բարօրություն թուրքահայերի:
Ֆրանսիայի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու համար պատիժ նախատեսող օրենքի ընդունումից հետո Դինքը դեմ հանդես եկավ այդ նախաձեռնությանը եւ անգամ պատրաստվում էր մեկնել Ֆրանսիա եւ որպես բողոքի նշան՝ կատարել այդ «հանցանքը»:
2007 թվականի հունվարի 19-ին Հրանտ Դինքն սպանվել է Ստամբուլում, իր խմբագրած «Ակոս» թերթի խմբագրատան շենքի դիմաց: Մինչ սպանությունը նա իր հրապարակումներում հայտնում էր, որ իր հասցեին սպառնալիքները հաճախակի են դարձել: Բացի այդ, նա բողոքում էր, թե ոստիկանությունը հրաժարվել է պաշտպանել իրեն՝ հնարավոր մահափորձից:
Դինքի հուղարկավորման արարողությանը Ստամբուլի փողոցներ էին դուրս եկել տասնյակ հազարավոր մարդիկ, որոնք ձեռքներին ունեին պաստառներ. «Մենք բոլորս հայ ենք», «Մենք բոլորս Դինք ենք»:
Ավելի քան 2 տարվա հետաքննությունից հետո մինչ օրս էլ նրա սպանության մեղավորները պատժված չեն: Գործում բացահայտվում են նորանոր մանրամասներ, մասնավորապես այն, որ Դինքի սպանությանը առնչություն են ունեցել «Էրգենեկոն» կազմակերպության անդամները:
Սպանության անմիջական կատարողը` 18-ամյա Օգյուն Սամաստը հայտարարել է, որ չի զղջում իր արարքի համար, հետագայում պարզ դարձավ, որ նա դա արել է բարձրաստիճան պաշտոնյաների հատուկ պատվերով:
Հայ լրագրողի ու հրապարակախոսի սպանությունը դատապարտել են ամենահայտնի միջազգային կազմակերպությունները, որոնք կոչ են արել Թուրքիային՝ երկրի քրեական օրենսգրքից վերացնել 301-րդ հոդվածը (Թուրք ազգի արժանապատվությունը վիրավորելը), որով պատասխանատվության են կանչվել բազմաթիվ հայտնի թուրք գիտնականներ ու լրագրողներ, այդ թվում` Հրանտ Դինքն ու Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Օրհան Փամուկը:
Այսօր Մեծ Բրիտանիայում Թուրքիայի դեսպանատան դիմաց ակցիա է կազմակերպվել, որի մասնակիցները ձեռքներին բռնելու են պաստառներ. «Թուրքիա, դեմքով կանգնիր դեպի քո պատմությունը», «Հարգիր ազգային փոքրամասնություններին»: Բացի այդ, երկրի խորհրդարանում միջոցառում կանցկացվի, որը կրում է «Ի՞նչ է իրականում կատարվում Թուրքիայում» անվանումը: Ավելի վաղ՝ հունվարի 16-ին, Ստամբուլի փողոցներից մեկում, Դինքի սպանության վայրում հավաքվել էին մտավորականության մոտ 300 ներկայացուցիչներ, որոնք անցորդներին թռուցիկներ էին բաժանում: Նրանք իրենց երթն սկսել են Թաքսիմ հրապարակից եւ հասել մինչեւ Գալաթասարայի ճեմարան, ձեռքներին ունենալով «Կեցցե ժողովուրդների բարեկամությունը», «Ընդդեմ ֆաշիզմի, դու իմ եղբայրն ես, Հրանտ», «Մարդասպանին գիտենք, պահանջում ենք արդարադատություն» կարգախոսներով պաստառներ:

Сегодня, 19 января, исполняется три года со дня жестокого убийства редактора армяно-турецкой газеты «Агос», публициста и общественного деятеля Гранта Динка. Грант Динк был одним из самых выдающихся армян в Турции и, несмотря на угрозы в его адрес в течение всей жизни, он всегда оставался спокойным и уравновешенным.
Он всегда говорил о своем беспокойстве касательно сложных отношений между турками и армянами. Выступая на нескольких демократических платформах и общественных организациях, Динк подчеркивал необходимость демократизации в Турции и задевал вопросы о свободе слова, о правах меньшинств, о правах человека, и вопросы, касающиеся армянского общества в Турции.
Он был очень важным пропагандистом мира между армянами и турками. Динк верил, что армянская диаспора будет иметь возможность жить свободно, не подвергаясь историческим притеснениям. Понимая, что сочувствие ничего не меняет в проблеме геноцида, Динк призвал к диалогу: «Турецко-армянские отношения необходимо извлечь из колодца глубиной в 1915 метров».
Журналист верил, что эти препятствия могли быть преодолены во благо турецких армян. После принятия во Франции закона, объявившего преступлением отрицание геноцида армян, Динк высказывался против этой инициативы и даже собирался съездить во Францию, чтобы совершить это преступление в качестве акции протеста. Он одновременно сочувствовал народам Армении и Турции так же, как турецким армянам.
19 января 2007 года Динк был убит у редакции газеты «Агос» в Стамбуле. В публикациях, вышедших в свет незадолго до его смерти, журналист утверждал, что угрозы в его адрес участились. Кроме того, он жаловался, что полиция отказалась предоставить ему защиту от возможного покушения. На похороны известного журналиста, чья газета была рупором тех, кто боролся за признание геноцида армян и за армяно-турецкое примирение, пришли десятки тысяч человек.
После почти двухлетних судебных разбирательств виновные в убийстве журналиста не осуждены. В деле раскрываются все новые и новые подробности, в частности, о причастности к убийству Динка членов организации «Эргенекон».
Непосредственный убийца Динка 18-летний Огюн Самаст в ходе разбирательства признан совершеннолетним на момент убийства, он заявил, что не жалеет о том, что сделал. Однако позже стало очевидно, что убийство было совершено по особому заказу довольно высокопоставленных лиц.
Убийство Динка осудили самые авторитетные международные организации, которые также призвали Турцию исключить из Уголовного кодекса страны статью 301 («Принижение достоинства Турции»), по которой подвергались уголовному преследованию многие турецкие ученые и журналисты, в том числе и Грант Динк, а также лауреат Нобелевской премии 2006 г. в области литературы писатель Орхан Памук.
Сегодня перед зданием посольства Турции в Великобритании пройдет акция, участники которого будут держать в руках плакаты «Турция предстань лицом к лицу со своей историей, уважай права меньшинств».
Кроме того, в парламенте страны пройдет мероприятие под названием «Что на самом деле творится в Турции».
Днями ранее, 16 января, акция прошла в самой Турции, на одной из центральных улиц Стамбула, на месте жестокого убийства Динка собрались около 300 представителей интеллигенции, которые раздавали людям листовки. Собравшиеся начали свое шествие с площади Таксим и дошли до лицея Галатасарай, держа в руках плакаты с лозунгами «Да здравствует братство народов!», «Назло фашизму, ты мой брат, Грант», «Убийцу знаем, требуем правосудия».