1990թ. հունվարին Բաքվի ջարդերի պատճառը պանթյուրքիստական գաղափարախոսությունն է, որ դավանում էին կովկասյան թաթարները, որոնք հետագայում ադրբեջանցիներ անվանվեցին: Այդ մասին հայտարարել է ՄՀՄՊՀ (МГИМО) կովկասյան հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Վլադիմիր Զախարովը՝ հունվարի 19-ին ելույթ ունենալով Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի կազմակերպած գիտական համաժողովին, որ նվիրված էր Ադրբեջանի մայրաքաղաքում հայկական ջարդերի 20-ամյակին:
Նրա խոսքով, թեեւ խորհրդայնացումից հետո բոլշեւիկների կուսակցությունն արգելեց բոլոր ազգայնական շրջանակների գործունեությունը, Ադրբեջանում ազգայնական տրամադրությունները երբեք արմատախիլ չեն արվել: Ավելին, սերնդեսերունդ ատելություն է փոխանցվել հայերի նկատմամբ, իսկ այսօրվա Ադրբեջանում պետական մակարդակով ստեղծվել է հայի՝ որպես թիվ 1 թշնամու կերպարը:
Խոսելով ղարաբաղյան հակամարտության առաջին տարիներին խորհրդային կենտրոնական ղեկավարության դիրքորոշման մասին Վ.Զախարովը նկատել է, որ Միխայիլ Գորբաչեւը որոշում էր Խորհրդային Միության փլուզման բարդ խնդիրը: Արդյունքում նա սպասողական դիրք էր բռնել, որը ձեռնտու էր ադրբեջանական կողմին:
Մոսկվացի փորձագետը նաեւ ուշադրություն է հրավիրել Հայաստանի ղեկավարության թերությունների վրա՝ ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ ճշմարտությունը միջազգային հանրությանը հասցնելու գործում: Զախարովն ընդգծել է, որ Հայաստանում պետական մակարդակով պետք է ադրբեջանական ապաքարոզչության հակազդման քաղաքականություն վարվի: Մասնավորապես պետք է հատուկ հիմնադրամ ստեղծել, որը համապատասան գրականությունը կթարգմանի օտար լեզուներով:

Pan-Turkism ideology advocated by Caucasian Tatars — thereafter called Azerbaijanians brought about Armenian massacres, Director of the Center for Caucasus Studies at MGIMO Vladimir Zakharov said, speaking at the Jan. 19 seminar dedicated to 20th anniversary of massacres in Baku.
According to him, though Bolshevik Party banned activities of all nationalist groups, nationalism has always existed in Azerbaijan. Moreover, hatred against Armenians passed on from generation to generation and in present Azerbaijan the image of Armenian as an enemy is created at the national level.
Speaking of the Soviet leadership stance in the first years of Karabakh conflict, Zakharov stated that Mikhail Gorbachev was handling a complex problem of the Soviet Union collapse. As a result he adopted a wait-and-see attitude advantageous to Azerbaijani side.
The expert also pointed out the weaknesses of Armenian authorities in conveying the truth of Karabakh conflict to international community. Zakharov emphasized that counteraction policy against Azerbaijan’s misinformation should be carried out at the state level. In particular, a special fund should be created to translate the appropriate literature into foreign languages.