ԱՊՀ-ում իր նախագահության ժամանակ Ռուսաստանն առաջարկելու է Համագործակցության երկրներին՝ կողմնորոշվել կազմակերպության հետագա զարգացման վերաբերյալ: Այդ մասին հունվարի 20-ին Ղըրղզստանի վարչապետի հետ հանդիպմանը Բիշքեկում հայտարարել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Իգոր Շուվալովը:
«Ռուսաստանն իր նախագահության շրջանակներում անհրաժեշտ է համարում ԱՊՀ բոլոր երկրների, եւ առաջին հերթին՝ Կենտրոնական Ասիայի հետ կողմնորոշվել ԱՊՀ ապագա զարգացման կապակցությամբ՝ այն ուղղություններով, որոնք ընդհանուր են մեզ համար»,- ասել է Շուվալովը:
Ինչպես նշել է փոխվարչապետը, ԱՊՀ շրջանակներում բազում փաստաթղթեր են ընդունվում, բայց հաճախ մասնակիցներն ընդունում են դրանք վերապահումներով կամ ընդհանրապես չեն ընդունում:
Ղըրղզստանի վարչապետ Դանիյար Ուսենովն իր հերթին նշել է, որ անցել է այն ժամանակը, երբ ԱՊՀ-ն ծառայում էր հետխորհրդային երկրների քաղաքակիրթ բաժանման համար, եւ այժմ պետք է դառնա մասնակից երկրների միջեւ փոխշահավետ համագործակցության գործիք:

In the course of its CIS presidency Russia will offer commonwealth member-states to decide on organization’s future development, said Russian First Vice-Premier Igor Shuvalov at the Jan. 20 meeting with Kyrgyz Premier Daniyar Usenov in Bishkek.
According to him, a number of documents are approved in the frames of CIS, but unfortunately some members at times approbate them or do not sign at all.
Russia intends to agree upon implementation of priority projects with CIS members, signifying their efficiency versus quantity, Shuvalov underlined.
Kyrgyz Prime Minister Daniyar Usenov stated that CIS should become a tool for mutually beneficial cooperation for its member states.