ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի համանախագահները, որոնք այս շաբաթ հանդիպել են Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարների հետ, հանդես են եկել հայտարարությամբ, որտեղ նշում են, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները իրենց նվիրվածությունն են հայտնել ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը:
ԵԱՀԿ-ի պաշտոնական կայքէջում տեղադրված հայտարարությունում Ռոբերտ Բրադկեն, Յուրի Մերզլյակովը եւ Բեռնար Ֆասիեն տեղեկացնում են, որ հունվարի 20-ին Երեւանում հանդիպելով Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին` նրան են փոխանցել «2007 թվականի նոյեմբերի Մադրիդյան փաստաթղթի լրամշակված տարբերակը` համանախագահների կողմից Հիմնարար սկզբունքների նոր ձեւակերպմամբ»: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին Մադրիդյան փաստաթղթի լրամշակված տարբերակը փոխանցվել էր դեռ անցած տարվա դեկտեմբերին` միջնորդների Բաքու կատարած այցի ժամանակ: Համանախագահները ընդգծել են , որ համապատասխան հրահանգը ստացել էին իրենց նախագահներից 2009 թվականին, Ակվիլայում:
Հիշեցնենք, որ տարեվերջին համանախագահները Երեւան չէին այցելել: Իսկ ահա Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպումից հետո` հունվարի 21-ին, համանախագահները Բաքվում հանդիպել են Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ:
«Համանախագահների հետ իրենց քննարկումներում երկու նախագահներն էլ իրենց նվիրվածությունը հայտնեցին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը հետամուտ լինելուն եւ վերահաստատեցին լրջությունը, որով իրենց կողմը մոտենում է բանակցություններին», — ասված է միջնորդների հունվարի 22-ի հայտարարությունում:
Տարածաշրջան կատարած այցից հետո համանախագահները մեկնել են Աստանա` ԵԱՀԿ-ի նախագահությունը ստանձնող Ղազախստանի կառավարության հետ խորհրդակցությունների համար: Աստանայում խորհրդակցություններից հետո նրանք կմեկնեն Սոչի, որտեղ Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւը հյուրընկալելու է Ադրբեջանի եւ Հայաստանի նախագահների առաջիկա հանդիպումը:

“On January 20, the OSCE Minsk Group Co-Chairs (Ambassador Yuri Merzlyakov, the Russian Federation; Ambassador Bernard Fassier, France; Ambassador Robert Bradtke, United States) met with Armenian President Serzh Sargsian in Yerevan, Armenia. As instructed by their presidents in L’Aquila in July 2009, the Co-Chairs delivered to President Sargsian, just as they had to President Ilham Aliyev during their visit to Baku in December 2009, an updated version of the Madrid Document of November 2007, containing the Co-Chairs’ latest articulation of the Basic Principles. On January 21, the Co-Chairs met President Aliyev in Baku, Azerbaijan. In their discussions with the Co-Chairs, each president expressed their commitment to continue to pursue a peaceful settlement to the Nagorno-Karabakh conflict and reaffirmed the seriousness of their side in the negotiations.
The Co-Chairs traveled to Astana, Kazakhstan for consultations with the Government of Kazakhstan, upon its ascension to the Chairmanship of the OSCE. Following their consultations in Astana, they will continue on to Sochi, Russia, where Russian President Dmitry Medvedev will host the next meeting between the presidents of Azerbaijan and Armenia.”