ԱՄՆ-ում գործող «Հայկական Միություն» (Armenian Union) Հասարակական նախաձեռնությունը միանում է «Վճարում ենք 100 դրամ» շարժման անդամների հայտարարությանը եւ միասնական օրակարգի ձեւավորման կոչին՝ համերաշխությամբ պայքարելու հանուն իրավունքի գերակայության եւ սոցիալական արդարության, կոռուպցիայի եւ անպատժելիության մթնոլորտի վերացման, պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների հաշվետվողականության:
Կազմակերպության հայտարարության մեջ ասվում է. «Լինելով սկզբունքորեն ապաքաղաքականացված կառույց՝ մենք, այնուամենայնիվ, չենք կարող անմասն մնալ մեր եղբայների եւ քույրերի նախաձեռնությանը: Հաջորդ մի քանի օրերի ընթացքում «Հայկական Միություն»-ը կներկայացնի իր աջակցային ծրագիրը եւ հետամուտ կլինի շարժման մեջ նորանոր կազմակերպություններ եւ անհանտներ նարգրավվելու գործընթացին:
Կոչ ենք անում, Սփյուռքում գործող բոլոր առողջ ուժերին, հասարակական կազմակերպություններին, նախաձեռնություններին, ավանդական կուսակցություններին եւ նրանց երիտասարդական թեւերին համախմբվել եւ առկա բոլոր լծակներով աջակցել ձեւավորվող շարժմանը»:

The United States-based “Armenian Union” public initiative has released a statement.
“Armenian Union,”  the USA based public initiative, is declaring it’s solidarity to “We pay 100 Drams” movement in Armenia and joining the initiative to form a common agenda to restore social justice and the rule of law, to eliminate the corruption and impunity, to develop state and local government accountability mechanisms.
“While being fundamentally non-political organization, we cannot stand aside and just watch the struggle of our brothers and sisters. Within next couple of days, Armenian Union will announce its support program and will take an initiative to enroll other organizations and individuals to the movement.
“We urge all the healthy forces in the Diaspora, NGOs, public initiatives, traditional parties and their youth wings to work together and contribute to the emerging movement,” the statement reads.