Թուրքիայի եւ Ռուսաստանի միջեւ ձեւավորվելու է միջպետական խորհրդակցությունների սկզբունքայնորեն նոր մեխանիզմ՝ Բարձր մակարդակով համագործակցության խորհուրդ: Այն ղեկավարելու են Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւն ու Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը: Ինչպես հաղորդում է «Վեստի 24-»-ը, այդ մասին ասված է Մեդվեդեւի «Ռուսաստան-Թուրքիա. Չկանգնել ձեռքբերվածի վրա» հոդվածում, որը հրապարակվել է «Զաման» թերթում:
Նշենք, որ մայիսի 11-12-ը կայանալու է Ռուսաստանի նախագահի այցը Թուրքիա: Ըստ Մեդվեդեւի, «ստեղծվելիք կառույցի խնդիրն է մշակել ռուս-թուրքական հարաբերությունների զարգացման ռազմավարությունն ու հիմնական ուղղությունները, համակարգել կարեւոր նախագծերի իրացումը, խթանել երկու երկրների գործարարների միջեւ կապերին, նպաստել արտաքին քաղաքական կապերին՝ միջազգային խաղաղության, կայունության եւ անվտանգության ուղղությամբ»: «Կարելի է վստահությամբ պնդել, որ ռուս-թուրքական կապերը դուրս են գալիս լիակատար ռազմավարական գործընկերության մակարդակի»,- համոզված է Մեդվեդեւը:
Ինչպես նշում է RBC-ն, ՌԴ նախագահն ընդգծել է, թե «Թուրքիան ՌԴ-ի համար նշանակալի գործընկերներից է տարածաշրջանային եւ միջազգային գործերում»:
Դ.Մեդվեդեւը հավաստիացրել է, որ «Ռուսաստանը Թուրքիայի մեջ բարի եւ հուսալի հարեւանի է տեսնում», որի հետ ուրախ է ծրագրեր կառուցել համագործակցության հետագա ամրապնդման ուղղությամբ":

Между Турцией и Россией будет сформирован принципиально новый механизм межгосударственных консультаций — Совет сотрудничества высшего уровня. Его возглавят президент России Дмитрий Медведев и премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган. Как передают «Вести 24», об этом говорится в статье Медведева «Россия-Турция: Не останавливаясь на достигнутом», опубликованной в газете «Заман».
Отметим, что 11-12 мая состоится визит российского президента в Турцию.
Согласно Медведеву, «задача создаваемой структуры — разрабатывать стратегию и основные направления развития российско-турецких отношений, координировать реализацию важных проектов, стимулировать контакты между бизнесменами двух стран, а также способствовать согласованию внешнеполитических шагов в целях поддержания международного мира, стабильности и безопасности». «Можно с уверенностью утверждать, что российско-турецкие связи выходят на уровень полномасштабного стратегического партнерства», — убежден Медведев.
Как отмечает РБК, президент РФ подчеркнул, что «Турция является одним из значимых для РФ партнеров в региональных и мировых делах». «Нас объединяет понимание насущной необходимости противодействия международному терроризму и другим вызовам и угрозам современного мира, осознание безальтернативности углубления межрелигиозного и межцивилизационного диалога», — пишет он.
Д.Медведев заверил, что «Россия видит в Турции доброго и надежного соседа», с которым Россия рада совместно строить планы дальнейшего укрепления сотрудничества на благо народов двух стран".