Այն, ինչ կատարվում է այսօր Մերձավոր Արեւելքում, հիշեցնում է Հայոց ցեղասպանության սարսափը: Այդ մասին Լոնդոնի Միջազգային հարաբերությունների թագավորական ինստիտուտում (Chatham House) ասել է Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Միջազգային հանրության ուշադրությունն այսօր սեւեռված է Մերձավոր Արեւելքում եւ դրա շուրջ հակամարտությունների, ճգնաժամերի, ահաբեկչական ցանցերի տարածման եւ նրանց պատճառած ավերածությունների վրա: Ուկրաինական ճգնաժամը, անկայունությունը երկրագնդի շատ այլ հատվածներում ցույց են տալիս, որ աշխարհն անցնում է ցնցումների միջով: Երեկ, երբ ես Փարիզից Լոնդոն էի գալիս, Եվրոսթար գնացքը հարկադրված էր շուրջ երկու ժամ կանգ առնել՝ կապված փախստականների հետ առնչվող իրավիճակի հետ: Այն, ինչ կատարվում է հազարավոր մղոններ հեռու, թակում է Եվրոպայի դռները: Մենք այլեւս չենք կարող խոսել մեկուսացված խնդիրների մասին: Հակամարտությունների եւ ավերիչ պատերազմների վաղ ահազանգումը եւ կանխարգելումը պետք է մշտապես առաջնայնություն լինեն ոչ միայն նրանց համար, ում դրանք անմիջականորեն առնչվում են, այլ նաեւ ողջ միջազգային հանրության համար»,- նշել է Նալբանդյանը:
Ըստ ԱԳ նախարարի, հայ ժողովուրդը դարեր շարունակ եղել է Մերձավոր Արեւելքի մշակութային բազմազանության ուրույն մասնիկներից մեկը: «Մենք երախտապարտ ենք այս տարածաշրջանի ժողովուրդներին, ովքեր մեկ դար առաջ ապաստան տվեցին Հայոց ցեղասպանությունից փրկված հարյուր հազարավոր մեր հայրենակիցներին: Այժմ, երբ վտանգված է տարածաշրջանի ժողովուրդների կյանքը, էթնիկ ու կրոնական համայնքների գոյությունը, մեր բարոյական պարտքն է կանգնել նրանց կողքին։
Այս բռնություններից անմասն չեն մնացել նաեւ մեր հայրենակիցները, որոնցից շատերը ահաբեկչական հարձակումների զոհ են դարձել, ավերվել են հայկական բնակավայրեր, եկեղեցիներ, մշակութային ու կրթական հաստատություններ: Ինչպես հարյուր տարի առաջ, տասնյակ հազարավոր հայեր՝ Մերձավոր Արեւելքի այլ ժողովուրդների հետ միասին, այսօր եւս ստիպված բռնել են գաղթի ճամփան: Միայն Սիրիայից շուրջ 15 հազար հայեր ապաստան են գտել Հայաստանում»:
«Պատահական չէ, որ ահաբեկչական խմբավորումները պատերազմ են հայտարարել այս տարածաշրջանի ժողովուրդների մշակութային ժառանգության դեմ: Պատմության եւ հավաքական հիշողության միջոցով են սերունդներին փոխանցվում այն համամարդկային արժեքները, որոնց վրա խարսխվում է քաղաքակրթությունը, հանդուրժողականությունը, համակեցությունը, հարգանքը այլոց մշակույթի եւ կրոնի նկատմամբ: Արժեքներ, որոնք հակադրվում են ահաբեկիչների կողմից քարոզվող այլատյացության եւ խտրականության գաղափարախոսություններին: Բազմաթիվ իսլամական սրբավայրերի, հնամյա Պալմիրայի եւ Նիմրուդի մշակութային կոթողների ավերումը, Հայոց ցեղասպանության բազմաթիվ զոհերի մասունքներն ամփոփող Դեյր էլ Զորի Սրբոց նահատակաց եկեղեցու պայթեցումը եւ նմանօրինակ այլ վայրագությունները քաղաքակրթության դեմ գործված հանցանքներ են:
Անհապաղ կերպով պետք է մշակվեն մեխանիզմներ՝ զրկելու համար ահաբեկիչներին միջոցներից, ֆինանսական աղբյուրներից, խոչընդոտելով օտարերկրյա գրոհայինների ներհոսքը` թույլ չտալ հարեւան երկրների տարածքների օգտագործումը անդրսահմանային հարձակումների համար։ Միջազգային իրավունքը պատասխանատվություն է սահմանում ոչ միայն մարդկության դեմ հանցագործությունների իրագործման, այլեւ՝ հանցակցության համար, եւ այս իրողությունը երբեւէ չպետք է մոռանան նրանք, ովքեր փորձում են ժխտել եւ արդարացումներ փնտրել անցյալի ոճրագործությունների համար եւ խրախուսում են ներկայիս բռնությունները:
Այս տարի նշվում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Ոգեկոչման միջոցառումները հսկայական միջազգային ուշադրության արժանացան: Այստեղ՝ Բրիտանիայում եւս, առաջատար լրատվամիջոցները լայնորեն լուսաբանում էին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի խորհուրդը:
1929թ. Ուինսթոն Չերչիլը հայկական կոտորածները բնորոշել է որպես «հոլոքոստ» եւ հավելել. «այս հանցագործությունը պլանավորվել եւ իրականացվել է քաղաքական դրդապատճառներով: Ի հայտ էր եկել հնարավորություն՝ մաքրելու թուրքական հողը քրիստոնյա ռասայից»: Բրիտանացի պատմաբան Առնոլդ Թոյնբին իր 1915թ. զեկույցը վերնագրել էր՝ «Ազգի սպանությունը» եւ այն անվանել «հայկական ռասայի կազմակերպված ոչնչացում»:
Այն, ինչ կատարվում է այսօր Մերձավոր Արեւելքում, հիշեցնում է Հայոց ցեղասպանության սարսափը: 1915թ. հայերին բռնահանում էին դեպի այն անապատները, որտեղ այսօր իրականցվում են այսպես կոչված «Իսլամական պետության» ահաբեկչական գործողությունները, որտեղ ոչնչացվում են եզդիները, քրիստոնյաները, այլ փոքրամասնություններ եւ հնագույն քաղաքակրթությունների հետքերը: 1894-96թթ. հայերի դեմ կատարված ոճրագործությունների նկատմամբ համապատասխան միջազգային արձագանքի բացակայությունը եւ անպատժելիությունը հանգեցրին 1915թ. Ցեղասպանությանը: 1915թ. մայիսի 24-ին դաշնակից երկրները` Մեծ Բրիտանիան, Ռուսաստանը եւ Ֆրանսիան, ընդունեցին հատուկ հռչակագիր, որը հայ ժողովրդի նկատմամբ ոճրագործություն իրականացնողներին նախազգուշացնում էր, որ նրանք պատասխանատվության կենթարկվեն «Թուրքիայի կողմից իրականացված մարդկության եւ քաղաքակրթության նկատմամբ այս նոր հանցագործությունների համար»: Այնուամենայնիվ, դա ուշացած փորձ էր` կանխելու այն, ինչը պիտի կանխվեր շատ ավելի վաղ: 20-րդ դարում ցեղասպանությունները կրկնվեցին վաղ նախազգուշացման մեխանիզմների եւ կանխարգելման ջանքերի ձախողման պատճառով:
Մենք` հայերս, որպես 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն վերապրածներ, բարոյական պատասխանատվություն ենք զգում մարդկության դեմ նոր հանցագործությունների կանխարգելման գործում: Մենք ՄԱԿ-ում ցեղասպանության կանխարգելման վերաբերյալ բանաձեւեր ենք նախաձեռնում, պարբերական միջազգային համաժողովներ կազմակերպում եւ վճռական ենք տրամադրված` մեծացնելու մեր ներդրումը ցեղասպանության կանխարգելման միջազգային հանրության ջանքերում»,- նշել է Նալբանդյանը:

The developments in the Middle East resemble the Armenian Genocide, Armenian FM Edward Nalbandian said while delivering a speech at the Chatham House.
“The attention of the international community is focused today on the unacceptability of the further escalation of the conflicts in the Middle East and beyond. The spread of terrorist networks and devastations caused by their activities, crisis in Ukraine, instability in many other parts of the world show that the world is undergoing through heavy shocks of turbulence. Yesterday on my way from Paris to London the Eurostar train had to stop for almost two hours because of a situation related to refugees. What’s happening thousands of miles away knocks the doors of Europe. We can no more talk about isolated problems. Early warning and prevention of conflicts and destructive wars should always be top priorities not only for those affected, but also for the international community, as a whole,” the Minister said.
He recalled that the Armenians have for centuries been a distinctive part of the multicultural mosaic of the Middle East, and are grateful to the people of the region who a century ago sheltered hundreds of thousands of survivors of the Armenian Genocide.
“Now, when the ethnic and religious communities face an existential threat, we feel moral responsibility to stand with them,” the Minister emphasized.
“The violence in the Middle East has not bypassed our compatriots, many of whom lost their lives in terrorist attacks, the Armenian settlements, churches, schools and cultural institutions were destroyed. Just as one hundred years ago tens of thousands of Armenians, together with other peoples of the Middle East, today again were obliged to abandon their places of residence. More than 15 thousand Syrian-Armenians found refuge in Armenia.
It is not a coincidence that the terrorists declared a war against the cultural heritage of the people of the region. It is exactly through the history and the collective memory that the universal values of civilized world, the tolerance, coexistence and respect to the culture and religion of others pass from generation to generation. These values stand in a stark contrast to the ideology of xenophobia and discrimination adhered by the terrorist groups. Destruction of many Islamic sacred sites and the monuments of historic Palmyra and Nimrud, the blowing up of the Armenian church in Der ez-Zor – a sanctuary of the remains of many victims of the Armenian Genocide and other similar barbaric acts are crimes committed against civilization.
It is imperative to create mechanisms to deprive terrorists of the resources and financial means, prevent the influx of the foreign fighters, precluding them to continue the use of the territory of the neighboring states for trans-boundary attacks. The international law holds responsibility not only for the crimes against humanity but also for its complicity. This should be clear for all those who try to deny and justify the past crimes and incite current violence.
This year marks the Centenary of the Armenian Genocide. The commemoration attracted huge international attention. Here, in Britain, too, the leading media outlets were widely covering the message of the Centenary of the Armenian Genocide.
In 1929 Winston Churchill characterized the Armenian massacres as a “holocaust” and added that “this crime was planned and executed for political reasons. The opportunity presented itself for clearing Turkish soil of a Christian race.” British historian Arnold Toynbee entitled his 1915 report as “The Murder of a Nation” and called it “an organized murder of the Armenian race.”
What happens today in the Middle East revives the horrors of the Armenian Genocide. In 1915 Armenians were forced to march through the deserts where now the terror of Daesh is spreading, where Yazidis, Christians and other minority groups are being exterminated, and traces of ancient civilizations are being destroyed. Lack of adequate international reaction to the massacres committed against Armenians in 1894-96 and impunity resulted in the Genocide of 1915. On May 24th, 1915 the allied powers – Great Britain, Russia and France- adopted a special declaration warning the perpetrators of the atrocities against the Armenian people that they would be held personally responsible “for these new crimes of Turkey against humanity and civilization.” However, it was a late attempt at preventing what had to be stopped much earlier. Failure of early warning mechanisms and prevention efforts made genocide a re-occurring phenomenon in the 20th century.
We, Armenians, as the survivors of the first genocide of the 20th century, feel a great moral responsibility towards the prevention of new crimes against humanity. We initiate Genocide prevention resolutions in the UN, organize regular international conferences and workshops for genocide scholars, and are determined to extend our contribution to the genocide prevention efforts of the international community.”