ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը դեմ է քվեարկել Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնագիրը հավանության արժանացնելու մասին բանաձեւին: 269 կոնգրեսական դեմ է քվեարկել փաստաթղթին, 162-ը՝ կողմ:
Դրանից անմիջապես հետո քվեարկության է դրվել մի օրինագիծ, որը մինչեւ 2017 թվականի հունվարի 21-ը սահմանափակում է Իրանի դեմ գործող պատժամիջոցները մեղմացնելու՝ նախագահի իրավասությունները: Այս փաստաթուղթն ընդունվել է 247 կողմ ձայնով, դեմ է քվեարկել 186 կոնգրեսական:
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, ընդունված որոշումներն ավելի շատ խորհրդանշական բնույթ ունեն, քանի որ ավելի վաղ Կոնգրեսի վերին պալատում՝ Սենատում, դեմոկրատներն արգելափակել էին Իրանի հետ գործարքը հավանության չարժանացնելու մասին բանաձեւի ընդունումը: Չնայած անհաջողությանը, հանրապետականները մտադիր են այդ հարցին անդրադառնալ հաջորդ շաբաթ: Սպասվում է, որ հարցի շուրջ բանավեճերը կշարունակվեն մինչեւ սեպտեմբերի 17-ը:

Палата представителей Конгресса США проголосовала против резолюции об одобрении соглашения по ядерной программе Ирана. Против документа проголосовали 269 конгрессмена, поддержали его лишь 162 законодателя.
Сразу после этого на голосование был поставлен законопроект, который до 21 января 2017 года ограничивает полномочия президента по смягчению санкционного режима, действующего в отношении Ирана. Данный текст был принят 247 голосами «за». Против проголосовали 186 членов палаты, сообщает ТАСС.
Принятые решения носят больше символический характер, поскольку ранее демократы в сенате - верхней палате Конгресса - заблокировали прохождение резолюции о неодобрении сделки с Ираном. Несмотря на неудачу, республиканцы намерены вновь вернуться к этой теме на следующей неделе. Ожидается, что дебаты по данному вопросу на Капитолийском холме продолжатся до 17 сентября.