ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն ընդունել է ԵԽԽՎ մոնիթորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Ալան Միլին եւ Ջուզեպպե Գալատիին:
ՀՀ գլխավոր դատախազը, ողջունելով հյուրերին, ընդգծել է ՀՀ գլխավոր դատախազության եւ ԵԽ տարբեր կառույցների միջեւ տարբեր ձեւաչափերով արդեն իսկ ձեւավորված համագործակցությունը` կարեւորելով համազեկուցողների գործադրած ջանքերը, որոնք ուղղված են մեր երկրում բարեփոխումներ իրականացնելուն:
Դատաիրավական բարեփոխումների համատեքստում ՀՀ Գլխավոր դատախազն անդրադարձել է մշակման եւ բարելավման փուլում գտնվող մի շարք օրենսդրական նախաձեռնությունների, մասնավորապես, «Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության եւ քրեական օրենսգրքերին, եւ «Դատախազության մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին:
ԵԽԽՎ մոնիթորինգի հարցերով համազեկուցող Ալան Միլը, ընդգծելով ՀՀ գլխավոր դատախազության առաջնային դերը ՀՀ դատաիրավական համակարգի բարեփոխումների իրականացման գործընթացում, կարեւորել է նաեւ հանրային իրազեկվածության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված քայլերը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են դատաիրավական բարեփոխումներին, դրանցում դատախազության դերին վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է եղել կոռուպցիայի դեմ պայքարին եւ դրանում հասարակական կազմակերպությունների ներգրավվածությանն առնչվող, ինչպես նաեւ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցերի:

Генеральный прокурор Армении Артур Давтян 23 ноября принял содокладчиков мониторинговой комиссии ПАСЕ по вопросам Армении Алана Милна и Джузеппе Галатти.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Генпрокуратуры Армении, Давтян приветствовал сотрудничество, сформированное между Генпрокуратурой Армении и разными структурами СЕ в различных форматах. При этом он отметил важность усилий содокладчиков, направленных на реализацию реформ в нашей стране.
В контексте судебно-правовых реформ генеральный прокурор коснулся ряда законодательных инициатив, находящихся на этапе разработки и улучшения, в частности Уголовно-процессуального и Уголовного кодексов и закона «О прокуратуре».
В свою очередь, Алан Милн, подчеркнув передовую роль Генпрокуратуры Армении в деле реализации реформ судебно-правовой системы страны, отметил также   важность шагов по повышению уровня общественной информированности.
Стороны также рассмотрели вопросы по борьбе с коррупцией, вовлеченности в этот процесс общественных организаций и другие.