Հայաստանի բանկերի մոտ վերականգնվում է բիզնեսի վարկավորման նկատմամբ վստահությունը: NEWS.am-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց «Արմենբրոկ» ներդրումային ընկերության ղեկավար Արամ Կայֆաջյանը:
Չնայած դրամավարակային պայմանների թուլացմանը (2015 թ. օգոստոսից վերաֆինասավորման տոկոսադրույքը 10,5%-ից նվազել է մինչեւ 6%-ի)՝ բանկերում հավաքված լիկվիդայնությունը չի գնացել իրական հատված: Ըստ Կայֆաջյանի՝ պատճառները հասկանալի են՝  Ռուսաստանի տնտեսության բարդությունները, որոնք անդրադարձել են նաեւ Հայաստանի տնտեսության վրա, արտացոլվել են նաեւ բանկային ոլորտում: Ուստի նրանք գործել են զգուշորեն՝ փորձելով ներդրում կատարել պետական պարտատոմսերի վրա:
Չնայած գումարներն իրական սեկտոր չեն մտել, բայց չկա չարիք՝ առանց բարիք. պետական պարտատոմսերի պահանջարկը նվազեցրել է դրանց տոկոսադրույքները, իսկ սա նշանակում է նաեւ՝ պետական պարտքի սպասարկման արժեքը: Ներկայում պետական պարտատոմսերի տոկոսադրույքը վերջին 10 տրավա ընթացքում ամենացածր ցուցանիշի վրա է:
«Իհարկե, տնտեսության համար լավ է, որ գումարները մտնեն բիզնես: Բայց բանկերն էլ պետք է իրենց ռիսկերին հետեւեն: Եվ վատ հիշողությունները նաեւ պետք է անցնեն, ու աստիճաաբար անցնում են: Այդ թվում՝ հաշվի առնելով նաեւ Ռուսաստնում 2017 թվականին տնտեսության սպսավելիք աճը: Ես սկսում եմ նկատել, որ բիզնեսի վարկավորումը քիչ-քիչ աճում է»,- նկատեց Կայֆաջյանը:

У банков Армении восстанавливается доверие к кредитованию бизнеса. Такое мнение высказал корреспонденту Новости Армении – NEWS.am директор инвестиционной компании «Арменброк» Арам Кайфаджян.
Несмотря на ослабление денежно-кредитных условий (с августа 2015 г ставка рефинансирования снизилась с 10,5% до 6%) набравшаяся в банках ликвидность не шла в реальный сектор. Причины здесь понятны, добавил Кайфаджян: сложности в российской экономике, отразившиеся в Армении, сказались и на банках. Поэтому они действовали осторожнее, предпочитая вкладывать в гособлигации.
Хотя в реальный сектор деньги не пошли, нет худа без добра: спрос на государственные облигации снизил их процент, а значит, стоимость обслуживания госдолга. Сейчас процент по гособлигациям находится на одном из самых низких показателей за последние 10 лет.
«Конечно, для экономики лучше, чтобы деньги шли в бизнес. Но ведь банки должны следить за своими рисками. Да и плохие воспоминания должны пройти. И - постепенно проходят. В том числе учитывая ожидания роста в экономике России в 2017 г. Я начинаю замечать, что кредитование бизнеса понемногу растёт», - заметил Кайфаджян.