Մեր ամենաընդունակ եւ ջանասեր աշակերտներից մեկն Ավստրիայի ազնվական ընտանիքներից մեկի ժառանգն է: «Yerevan Show» ոսկերչական ցուցահանդեսի ժամանակ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին նշեց Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության (AJA) դպրոցի եւ «Նյու Էսթեթ» ընկերության տնօրեն Գոհար Համմբարձումյանը:
Գերմանիայում նա ոսկերչական զարդերի 3D դիզայն է սովորել, իսկ հետո ցանկացել է հարստացնել հայկական ավանդական զարդանախշերի գիտելիքները:
«Նա իմացել էր մեր դպրոցի մասին եւ ցանկություն հայտնեց մեզ մոտ դասընթացների մասնակցել: Մեզ մոտ 7 ամիս անցկացրեց եւ, առանց չափազանցության, ամենահաջողակ ու աշխատասեր աշակերտներից էր: Որոշ ժամանակ անց նա ցանկություն հայտնեց վերադառնալ եւ մեզ մոտ շարունակել ուսումը»,- ասաց նա:
Նրա նպատակն Ավստրիայում ոսկերչական արտադրություն հիմնելն ու աֆրիկյան շուկայի համար աշխատելն է:
Ուսման մեջ որդու հաջողություններով առաջինն ուրախացել են ծնողները: «Նրանք նույնիսկ շնորհակալական նամակ են ուղարկել, որ իրենց որդին այդպիսի լավ վարպետ է դարձել»,- նշեց Համբարձումյանը:

Одним из самых способных и прилежных наших учеников оказался наследник дворянской семьи из Австрии. Об этом заявила корреспонденту Новости Армении –NEWS.am директор школы Всемирного союза армян-ювелиров (AJA) и компании «Нью Эстет» Гоар Амбарцумян, в ходе ювелирной выставки «Yerevan Show».
В Германии он учился 3D-дизайну ювелирных изделий, а дальше захотел обогатить свои знания армянскими традиционными узорами.
«Он узнал о нашей школе и выразил желание пройти у нас курс. Провёл он у нас 7 месяцев и был, без преувеличения, одним из самых трудолюбивых и успевающих учеников. Через какое-то время он хочет вернуться к нам и продолжить учёбу», - заметила она.
Его цель – создать ювелирное производство в Австрии и работать на африканский рынок.
Одними из первых успехам сына в учёбе обрадовались его родители. «Они даже направили нам благодарственное письмо за то, что их сын стал таким хорошим мастером», - заметила Амбарцумян.