ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում ՀՀ նախկին ոստիկանապետի եղբորը` Կարեն Գասպարյանին 17.08.2018թ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 137-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանրորեն վտանգավոր այն արարքի կատարման համար, որ նա սպանության սպառնալիքներ է տվել Ավետիք Սարգսյանին:
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ըստ առաջադրված մեղադրանքի` 2018 թվականի հուլիսի 8-ին՝ ժամը 11:30-ի սահմաններում, Կարեն Գասպարյանի եւ Կոտայքի մարզի բնակիչ Ավետիք Սարգսյանի միջեւ վիճաբանություն է տեղի ունեցել Ավետիք Սարգսյանի դստեր կողմից Կարեն Գասպարյանի ավտոմեքենան «Վարդավառ» տոնի կապակցությամբ ջրելու հարցի շուրջ:
Վիճաբանության շուրջ պարզաբանումներ կատարելու եւ հաշտվելու պատրվակով նույն օրը Կ. Գասպարյանը Ա. Սարգսյանին հրավիրել է Կոտայք գյուղում գտնվող իր ամառանոց, որտեղ որդու, վերջինիս ընկերների եւ այլոց ներկայությամբ Ա. Սարգսյանից պահանջել է ծնկաչոք ներողություն խնդրել իրեն հայհոյելու համար, սակայն վերջինս հրաժարվել է կատարել այդ պահանջը:
Իրեն հայհոյելու համար Ա. Սարգսյանից վրեժ լուծելու նպատակով Կ. Գասպարյանը իր ավտոմեքենայում գտնվող հրազենով նրան սպանելու սպառնալիքներ է հնչեցրել: Արդյունքում Ա. Սարգսյանը տեղի է տվել Կ. Գասպարյանի նվաստացնող պահանջին եւ ծնկի գալով ներողություն խնդրել նրանից:

YEREVAN. – Within the framework of a criminal case which the Special Investigation Service (SIS) of Armenia is investigating, charges have been brought against Karen Gasparyan—the brother of previous Police Chief Vladimir Gasparyan, for threatening to kill Avetik Sargsyan.
According to the respective indictment, an argument occurred between Karen Gasparyan and Kotayk Province resident Avetik Sargsyan on July 8, and over the latter’s daughter watering Gasparyan’s vehicle on the Vardavar festival, the SIS informed Armenian News-NEWS.am.
On the same day—and under the pretext of clarifying the matter and to reconcile, Gasparyan invited Sargsyan to his summer residence in Kotayk village where, however, he demanded from Sargsyan to kneel and apologize for swearing at him. But Sargsyan refused to do so.
Subsequently—and to exact revenge upon Sargsyan for swearing at him, Gasparyan threatened to kill him with a firearm.
As a result, Sargsyan came to his knees and apologized to him.
A signature bond to not leaving Armenia has been selected as Karen Gasparyan’s precautionary measure.