Սեփական արտադրության առաջին չինական ավիակիրը ծով է դուրս բերվել թվով երկրորդ փորձարկումների, հայտնում է «Գազետա»-ն՝ վկայակոչելով Global Times-ը:
Ավիակիրը նավաքարշի ուղեկցությամբ շարժվել է Դալյանի նավաշինարանից: Ինչպես հաղորդվում է, երկրորդ փորձարկման ժամանակ ուշադրություն կդարձվի այն խնդիրներին, որոնք հայտնաբերվել են առաջին փորձարկման ժամանակ:
Բացի այդ, կփարձարկվի նավի նավիգացիոն եւ էներգետիկ համակարգերի աշխատանքը: Ինչպես սպասվում է, հետագա փորձարկումների ժամանակ կգործարկվեն կործանիչներն ու ուղղաթիռները: Ավիակիրի առաջին փորջարկումները անցկացվել են մայիս ամսին:

Первый китайский авианосец собственного производства отправился на вторые по счету испытания в море, сообщает Gazeta со ссылкой на Global Times.
Авианосец отчалил из верфи в Даляне в сопровождении буксиров. Как сообщается, во время вторых испытаний будет уделено внимание тем проблемам, которые обнаружились во время первых.
Кроме того, будет протестирована работа навигационных и энергетических систем судна. Как ожидается, в дальнейших испытаниях уже будут задействованы истребители и вертолеты.
Первые испытания авианосца состоялись в мае этого года.
До настоящего времени у Китая был лишь один авианосец. Он был достроен в КНР на базе бывшего советского тяжелого авианесущего крейсера (ТАКР) «Варяг», купленного у Украины в конце 1990-х годов за $25 млн.